Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Religia wygrywa z Etyką. W niewielu szkołach zorganizowano lekcje tego drugiego przedmiotu

Lech Klimek
Lech Klimek
W Miejskim Zespole Szkół nr 5, placówce którą zarządza Barbara Kuk, lekcje etyki zamiast religii wybrało 74 uczniów
W Miejskim Zespole Szkół nr 5, placówce którą zarządza Barbara Kuk, lekcje etyki zamiast religii wybrało 74 uczniów Lech Klimek
Dyskusja o obecności etyki w szkole od lat jest gorącym tematem. Zamiast dyskutować o tym, jak nauczać, ciągle na nowo rozstrzygamy, czy w ogóle warto to robić. Prawo, zdawałoby się, jest w tym przypadku jednoznaczne, etykę na życzenie rodziców lub uczniów powinno się w szkole zorganizować.

Dla księdza Stanisława Ruszela, proboszcza gorlickiej bazyliki, wybór pomiędzy religią i etyką to fałszywa alternatywa.

- Etyka jest częścią naszego nauczania religii - mówi. - Przecież każdy kapłan w seminarium przechodzi rozszerzony kurs filozofii, a etyka jest przecież jej działem. To dwa lata ciężkiej pracy, zanim jeszcze dotknie teologii - stwierdza.

Kapłan podkreśla, że na lekcjach księża i katecheci przede wszystkim starają się przekazać młodym ludziom, co jest dobrem, a co złem.

- Oczywiście dla nas, katolików, tym największym dobrem jest bliskość Boga - podkreśla. - Ja tak naprawdę nie potrafię zrozumieć rodziców, którzy ochrzcili swoje dzieci, a potem nagle uznali, że już nie chcą, by one poznawały zasady wiary. To jakieś zakłamanie - dopowiada.

Proboszcz podkreśla również, że dla katolika nie powinno być alternatywy, a dzieci powinny chodzić na lekcje religii.

Paweł Węglarz jest, jak sam o sobie mówi, ateistą z własnego wyboru. Dokonał go już jako dorosły mężczyzna. Jego dwie córki chodzą jednak w swojej szkole na lekcje religii.

- Nie narzucam dzieciom światopoglądu - mówi z przekonaniem. - Pozostawiam im możliwość dokonania wyboru. Same zdecydują, czy pójdą moją drogą, czy też wybiorą własną - dodaje.

Szkoła, do której uczęszczają córki pana Pawła, to Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach. Dzieci i młodzież z tej placówki mają możliwość nauki etyki.

- Lekcje tego przedmiotu zorganizowaliśmy na życzenie rodziców - mówi Barbara Kuk, dyrektor szkoły. - Obecnie jest to sześć godzin tygodniowo. To w pełni gwarantuje naszym podopiecznym wykonanie podstawy programowej. Uczęszcza na nie 57 uczniów z podstawówki i 17 gimnazjalistów - dodaje.

W tej szkole poza etyką odbywają się też zajęcia z religii grekokatolickiej, a dla trzech uczniów zorganizowano lekcje religii prowadzone przez kościół zielonoświątkowców. Są też oczywiście lekcje religii rzymskokatolickiej.

Miejska piątka jest jedyną, w której zorganizowano zajęcia z etyki. W pozostałych placówkach nie było takiej potrzeby, rodzice nie zgłaszali do dyrektorów deklaracji, które są podstawą organizowania tych zajęć.

Od września 2014 roku dyrektor szkoły musi zorganizować lekcje etyki nawet wtedy, gdy zgłosi się do niego tylko jeden uczeń. Wcześniej potrzeba było co najmniej trójki chętnych. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dziecka innego wyznania. Tak mówi zarządzenie ministra edukacji narodowej, będące reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W szkołach średnich powiatu gorlickiego etyka nie cieszy się zainteresowaniem. Z informacji, które otrzymaliśmy ze starostwa, wynika, że tylko w jednej placówce odbywają się takie lekcje. To I LO im. Kromera w Gorlicach.

- Etyka jest w naszym programie nauczania - mówi Jan Drożdż, dyrektor liceum. - To jedna godzina tygodniowo. Nie ma potrzeby rozszerzania tego przedmiotu. W tym roku szkolnym mieliśmy trzy deklaracje uczniów o chęci uczęszczania na lekcje tego właśnie przedmiotu - dodaje.

Warto wiedzieć

W Polsce spada liczba katolików

Niezależna firma badawcza Pew Research Center z USA przeprowadziła badania na temat religijności ludzi przed 40. rokiem życia i po nim. Wzięło w nich udział 108 państw i były one prowadzone przez wiele lat. Od 1991 r. odsetek katolików spadł w Polsce z 96 do 87 proc. Polacy stosunkowo często chodzą do kościoła. Według raportu 45 proc. Polaków jest w niedzielę na mszy świętej. To podobny odsetek jak w badaniu religijności Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Według niego, co niedziela chodzi do kościoła 40 proc. katolików. Z raportu Pew Research Center wynika też, że katolicka tożsamość religijna Polaków splata się z narodową. Aż 64 proc. Polaków uważa, że wyznanie katolickie jest ważne dla bycia prawdziwym obywatelem Polski. Natomiast 55 proc. Polaków uważa, że „nasza kultura jest lepsza niż inne”.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska