Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. W tamtym roku przepiliśmy 32 miliony złotych. Na głowę po 28 litrów wódki!

Lech Klimek
Lech Klimek
150 razy policjanci wywozili pijanych mieszkańców Gorlickiego do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
150 razy policjanci wywozili pijanych mieszkańców Gorlickiego do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. archiwum
W ubiegłym roku gorliczanie wydali na alkohol 32 355 420,32 złotych. To ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej. W Gorlicach alkohol można kupić w 68 sklepach i 35 lokalach.

Z opłat za pozwolenia na sprzedaż trunków w mieście, zarówno w sklepach, jak też w barach i restauracjach do kasy miasta wpłynęło w tym samym okresie dokładnie 717 075,86 złotych. Pieniądze te zostały w całości przeznaczone na programy profilaktyczne, służące przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Ludzie piją, miasto płaci za trzeźwienie

Wielu z tych, którzy kupili alkohol, trafiło do izby wytrzeźwień, a za ich pobyt często zapłaciły samorządy. Nasze gminy zawierają porozumienie z Sądeckim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej na przyjmowanie i obsługę osób nietrzeźwych.

- Wizyty mieszkańców na izbie wytrzeźwień w ubiegłym roku kosztowały miasto 42 500 złotych - informuje Piotr Gajda z Urzędu Miejskiego w Gorlicach. - Początkowo mieliśmy zaplanowane jedynie 25 000, potem podpisaliśmy jeszcze dwa aneksy na kolejne kwoty - dodaje.

Miasto płaci „z góry” za tzw. gotowość w tym temacie. Opłata za pobyt jest kwotą naliczaną na podstawie średniej liczby przyjęć osób nietrzeźwych liczonych z trzech lat ubiegłych. W tym roku zaplanowano na ten cel 25 tysięcy, ale jak w latach ubiegłych wiadomo, że konieczne będą aneksy podnoszące opłatę.

Pijany, który zostaje na izbie wytrzeźwień, przebywa tam aż do momentu, gdy procenty z niego wyparują (nie dłużej jednak niż 24 godziny).

Tysiące przejechanych kilometrów

W minionym roku radiowozy gorlickiej policji prawie 150 razy wiozły pijanych do sądeckiego ośrodka, a konkretnie działającej w nim izby wytrzeźwień. Na tym nie koniec, bo aż 130 osób trzeźwiało na komendzie policji w Gorlicach. W policyjnych statystykach znalazło się jeszcze sporo osób, które zostały przez policjantów odtransportowane do domu.

- Pijany, zanim zostanie przetransportowany na izbę, musi przejść podstawowe badania. Przeprowadza je lekarz dyżurny na SOR-ze - mówi Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach. - Jeśli delikwent w trakcie badań zgłosi lekarzowi, że źle się czuje, albo że coś go boli, zostaje w szpitalu, po czym nierzadko albo się wypisuje, albo po prostu ucieka - dodaje.

Policjant dodaje jeszcze, że zdarzają się przypadki, gdy rodziny delikwentów, których odwozi się do domu, proszą o odwiezienie ich na izbę.

- Nie ma tego wiele - podkreśla. - To najczęściej przypadki, gdy ktoś po alkoholu bywa agresywny - zaznacza.

Każdy transport do Sączą to oczywiście również powrót. Tylko po to, by pijani bezpiecznie i komfortowo dochodzili do siebie, policjanci musieli pokonać prawie 6500 kilometrów.

Niestety nadal spora jest liczba osób, które kierują pojazdami na podwójnym gazie.

- W ubiegłym roku mieliśmy 116 takich przypadków - stwierdza Grzegorz Szczepanek. - Było też kilka, gdy kierujący twierdził, że nie ma na przykład prawa jazdy. W takich przypadkach i tak koniec końców sąd decyduje o zatrzymaniu uprawnień - dodaje.

Alkohol kupujemy głównie w sklepach

Blisko 30 milionów z całej kwoty wydanej na alkohol w Gorlicach to właśnie wydatki w sklepach. Takie zakupy można zrobić w 68 placówkach. - Większość przedsiębiorców bardzo poważnie podchodzi do zasad sprzedaży - relacjonuje Piotr Gajda. - Mieliśmy jednak w tamtym roku jeden przypadek postępowania administracyjnego, które zakończyło się anulowaniem koncesji na sprzedaż - dodaje.

Trochę ponad dwa miliony, które wydaliśmy w placówkach gastronomicznych, nie wpłyną znacząco na ich kondycje.

- Oczywiście mamy napoje z procentami - mówi menedżerka jednej z restauracji w centrum miasta. - To jednak nie jest podstawa naszych obrotów. U nas klienci koncentrują się na jedzeniu, choć mamy na przykład duży zestaw piw z lokalnych browarów - dopowiada.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska