Przetarg został ogłoszony w trybie zaprojektuj-wybuduj, każda z ulic została szczegółowo opisana jeśli chodzi o zakres koniecznych do wykonania tam prac, ale swoistą wisienką na torcie jest koncepcja nowej odsłony ulicy 3 Maja.
W dokumentacji przetargowej znalazła się również koncepcja jej przebudowy. Trzeba przyznać, że pomysł na główny miejski deptak co najmniej zaskakuje. Gdyby rzeczywiście udało się przenieść wizję projektanta na rzeczywistości, moglibyśmy mieć jedną z najładniejszych ulic w regionie.
Dla przypomnienia - ostanie gruba przebudowa ulicy 3 Maja prowadzona były jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu sporo się zmieniło, niestety na minus – granitowa kostka odkształciła się, ta betonowa w kilku co najmniej miejscach zapadła. Włazy kanalizacyjne też są sporą niespodzianą – jedne się zapadły, inny „wyrosły” ponad powierzchnię. Ławki, kosze czy latarnie czas najlepszej świetności też mają za sobą – są po prostu zniszczone i skorodowane.
Wiele funkcji w jednym miejscu
Koncepcja przebudowy ulic 3 Maja zakłada się wymianę wszystkich tych zniszczonych nawierzchni, przebudowę oświetlenia, instalacji podziemnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, zakup i montaż małej architektury, między innymi ławek, koszy na śmieci, kwietników, donic, stojaków na rowery oraz zaprojektowanie i wykonanie nowej aranżacji zieleni.
- Głównym założeniem przebudowy będzie stworzenie nowej przestrzeni przyjaznej do spędzania czasu dla mieszkańców i turystów. Połączenie funkcji ulicy, deptaka, i miejsca spotkań mieszkańców wpłynie na atrakcyjność głównych ciągów pieszych w najstarszej części miasta – czytamy w dokumencie.
Ulica 3 Maja została gruntownie przebudowana w 1997 roku. Jak wyglądała – pamiętamy tylko z archiwalny zdjęć. W kadrze aparatu zatrzymały się ówczesne sklepy, witryny, wystroje. Przez środek wiodła asfaltowa droga, chodniki po obu stronach ulicy zrobione były z betonowych, kwadratowych płytek. Dopiero po remoncie pojawił się bruk, a trakt został praktycznie zamknięty dla ruchu.
Na Starówce rewitalizacja rewitalizacji
Pozostałe ulice, które obejmuje ogłoszony przetarg zostały teoretycznie wyremontowane podczas rewitalizacji Starówki. Szybko okazało się, że inwestycja jest pełna fuszerek: granitowa kostka zapadła się tak, że potworzyły się rynny, które podczas deszczu wypełniają się wodą, a zimą – lodem i błotem pośniegowym. Liczbę dziur trudno zliczyć.
Prace obejmą:
- odcinek ul. Wróblewskiego wraz z ul. Rynek (od skrzyżowania z ul. Świeykowskiego do skrzyżowania ulic Stróżowskiej z ul. Mickiewicza),
- odcinek ul. Cichej (od skrzyżowania z ul. Piekarską do skrzyżowania z ul. Wąską),
- odcinek ul. Wąskiej wraz z ul. Rynek (od skrzyżowania z ul. Cichą do skrzyżowania ul. Stróżowskiej z ul. Mickiewicza),
- odcinek ul. Piekarskiej (od Dworzyska do ul. Rynek),
- odcinek ul. Karwacjanów (od ul. Krakowskiej do początku zmodernizowanego odcinka ul. Karwacjanów),
- Ulica 3 Maja (od ronda przy ul. Bieckiej do skrzyżowania z ul. Rynek).
Miasto czeka na oferty do 22 marca tego roku.
Średnia cena piwa będzie szła w górę
