Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

W tym roku, po raz pierwszy po 2 latach pandemii, pasterka będzie miała charakter otwarty – wezmą w niej udział nie tylko górnicy, a także ich rodziny, mieszkańcy regionu i turyści. W podziemnej pasterce może uczestniczyć kilkaset osób, dlatego ta wyjątkowa Msza św. będzie również transmitowana na żywo od godziny 8.00 w kanale You Tube: https://youtu.be/xwd3dQ2tWzk
Górnicza pasterka o poranku ma długi zwyczaj. To tradycja wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale i świata. Od początku w wielickiej kopalni odbywała się ona o poranku w Wigilię (6:00), aby mogły się na niej spotkać dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających.
Źródła historyczne podają, że msze zaczęto organizować regularnie pod ziemią w Wieliczce pod koniec XVII. Przyjmuje się, że pierwszą mszę odprawił ks. Marcin Kurowski w kaplicy św. Antoniego w 1698 roku, po uzyskaniu aprobaty króla Augusta II Sasa i odpowiedniego pozwolenia z Rzymu. Choć w czasach zaborów Austriacy zakazali górnikom większości uroczystości religijnych, Pasterka była tą mszą, która mogła się odbywać.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie