Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gradówka jako choroba oczu. Czym się różni gradówka od jęczmienia?

.
Większość ludzi kojarzy choroby oczu z poważnymi zmianami takimi jak zaćma, jaskra, dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. To choroby dość ciężkie, nie zawsze uleczalne i dotyczą gałki ocznej, czyli bezpośrednio narządu wzroku. To problemy, które mogą oddziaływać na wiele codziennych problemów związanych z dysfunkcjami widzenia. Oczy jednak nie mogłyby spełniać swojej roli w stu procentach gdyby nie tkanki, które ten narząd otaczają. Ich zadaniem jest maksymalna ochrona oczu.

Jedna z takich struktur sa powieki. Zabezpieczają one oczy przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak pyłki, alergeny, uszkodzenia mechaniczne, zbyt mocna ekspozycja na światło a także chronią przed wysuszeniem. Skóra w tym miejscu jest niezwykle wrażliwa, dlatego wymaga również troskliwego dbania o nią. Sporym dyskomfortem jest doświadczenie uszkodzenia skóry właśnie w tym miejscu. Jedną z chorób atakujących skórę wokół oczu jest gradówka. W poniższym artykule dowiesz się czym jest gradówka, jak ją diagnozować i leczyć oraz czym się rożni od jęczmienia.

Czym jest gradówka
Gradówka objawia się w postaci małego guzka. Wewnątrz guz na znajduje się ropno-krwista substancja. Gradówka ma tendencję do pojawiania się na dolnej lub górnej powiece. Guzek nie jest bolesny, ale z względu na swoją lokalizację i twardość sprawia nie mały dyskomfort i przeszkadza w codziennym życiu. Gradówka nie występuje sama, ponieważ bardzo często występowanie gradówki wiąże się z zaczerwienieniem i obrzękiem. Gradówka występuje na skutek zapalenia gruczołu tarczkowego. Jego rola jest odpowiedzialna. Gruczoł tarczkowy ma za zadanie utrzymać powieki szczelnie zamknięte podczas snu lub podczas niesprzyjających zewnętrznych czynników. Dzięki temu chroni on oczy przed utratą wilgotności i narażeniem na przedostawanie się drobnoustrojów. Ponadto gruczoł tarczkowy utrzymuje nienaruszoną barierę łzową. Niestety pojawiający się stan zapalny sprawia, że przewody odprowadzające wydzielinę zamykają się. Wówczas zalegająca substancja powoduje powiększenie ścian gruczołu i zaostrzenie stanu zapalnego. W efekcie powstaje gradówka, która ma formę guza. Co więcej, może ona rozwijać się do większych rozmiarów.

Czym się różni gradówka od jęczmienia?

Gradówka i jęczmień to najczęściej atakujące skórę wokół oczu choroby. Nazwy są różne, ale podobieństwa są liczne. Podobieństwa dotyczą bowiem występowania tych dolegliwości.
Jęczmień to bowiem nagłe i ostre zakażenie powiek mające charakter miejscowy. Niewykrycie i nieleczenie tej dolegliwości może przybrać charakter przewlekły. Ponadto jęczmień może być wewnętrzny lub zewnętrzny. Wewnętrzny powstaje, gdy ujścia gruczołów łojowych zostaną zaczopowane. Znajdują się one w obszarze mieszków włosowych rzęs. Jest to bardziej bolesna odmiana jęczmienia. Jęczmień wewnętrzny jest bardziej bolesny i w 90% przypadków jest wywoływany przez gronkowca i sprzyjają mu przewlekłe zapalenia brzegów powiek i dyfunkcje gruczołów tarczkowych. Ponadto na jęczmień narażone są osoby, które zmagają się z zapaleniami skóry i łojotokiem lub cukrzycą. Jakie są zatem różnice miedzy jęczmieniem a gradówką? Różnice dotyczą objawów. Jęczmień jest zmianą pojawiająca się na krawędzi oka lub pod powieką. Dodatkowym objawem jest ból. Gradówka zaś to narośl słusznych rozmiarów, której powierzchnia jest twarda i nie towarzyszy temu ból. Dyskomfort powodowany jest umiejscowieniem zmiany. Zasadniczą różnicą, dzięki której możemy zdiagnozować gradówkę lub jęczmień jest czas występowania. Jeśli tylko zauważymy zaczerwienienie i pieczenie oraz obrzęk to w ciągu pierwszych 4 dni mamy do czynienia z jęczmieniem. Jęczmień, który nie znika przeobraża się w gradówkę. Wiąże się z tym zmiana objawów towarzyszących schorzeniu. Objawy towarzyszące dzieli się na objawy jęczmienia, do których zaliczamy: ból, dyskomfort oraz obrzęk i zaczerwienienie oraz objawy gradówki, do których zaliczamy: niewielki wypukły guzek w powiece niecharakteryzujący się bólem i posiadający wyraźną granicę a ponadto zaczerwienienie gałki ocznej.

Jak rozróżnić jęczmień i gradówkę?
Jęczmień i gradówka różnią się przede wszystkim objawami: jęczmień to niezbyt widoczna zmiana na krawędzi oka lub pod powieką przejawiająca się bólem, a gradówka ma postać sporej narośli o twardej powierzchni i generalnie nie boli, a raczej sprawia dyskomfort ze względu na umiejscowienie.
Główną różnicą, która wskazuje na obecność jęczmienia lub gradówki jest czas występowania – mianowicie, od wystąpienia pierwszych objawów pieczenia i zaczerwienienia i obrzęku do upływu 3-4 dni schorzenie zapewne jest jęczmieniem, a dopiero potem nieleczony lub niechcący zniknąć jęczmień przekształca się w gradówkę. Zmienia się wówczas postać schorzenia i towarzyszące mu symptomy.
Następną różnicą między jęczmieniem a gradówką jest sposób leczenia. Jeczmienia się nie leczy a raczej nie inwazyjnie. Zazwyczaj wystarczają klasyczne sposoby pocierania złotym przedmiotem celem wytworzenia ciepła, przykładania ciepłych kompresów, masowania w kierunku ujścia gruczołów oraz miejscowego stosowania antybiotyku. Z kolei gradówka wymaga nierzadko leczenia chirurgicznego, a więc nacięcia guzka, oczyszczenia go z zalegającej wydzieliny a także zastosowanie zastrzyków z kortykosteroidami.

Jak leczyć gradówkę?
Jeśli zauważymy objawy, pierwszym krokiem powinno być robienie ciepłych okładów i leki masaż bolącego miejsca. Okłady należy wykonywać kilka razy dziennie. Można zastosować złota obrączkę. Wytworzenie ciepła łagodzi zmieniony chorobowo obszar. Ujście gruczołów zostanie udrożnione przy odpowiednio częstym masowaniu wyłącznie czystymi przedmiotami. Jeśli w ciągu pierwszych kilku dni nie ujrzymy poprawy należy skonsultować się z lekarzem. Być może nastąpiło zniekształcenie powieki. Leczenie gradówki jest wówczas bardziej skomplikowane, ponieważ wiąże się z interwencją chirurga. Jeśli gradówka ma charakter nawrotowy, należy wykonać badania, które wykluczyłyby nowotwór gruczołu łojowego.

Profilaktyka gradówki
Zapobieganie ponownemu wystąpieniu gradówki wiąże się z dbałością o higienę narażonego miejsca. Można codziennie wykonywać ciepłe okłady oczy o nieszkodliwej temperaturze, która upłynni zalegający w ujściach gruczołów płyn oraz rozgrzewać powieki poprzez masaż. Ważne jest oczyszczanie brzegów powiek czystymi husteczkami.

Przeczytaj również:
Przyczyny powstawania jęczmienia - http://myslowianki.pl/jeczmien-oku-przyczyny-objawy-leczenie/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska