https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźny wirus atakuje. Pryszczyca tuż za polską granicą

Klaudia Warzecha
wśród skutków pryszczyc
wśród skutków pryszczyc Pixabay.com
Groźny wirus pojawił się tuż za polską granicą. Zakaźna pryszczyca została wykryta w Niemczech w Brandenburgii w powiecie Maerkisch-Oderland, który graniczy z Polską. Pryszczyca czyli FMD to wysoce zaraźliwa choroba wirusowej zwierząt takich jak bydło, świnie owce czy kozy. Pryszczyca nie jest groźna dla zwierząt domowych oraz ludzi.

Spis treści

Groźny wirus atakuje. Pryszczyca tuż za naszą granicą

O rozprzestrzeniającej się pryszczycy tuż za polską granicą pinformowała Hanka iMittelstaedt, minister rolnictwa Brandenburgii. Jak wynika z przekazanych informacji w piątek, 10 stycznia w powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z polską, padły na tę chorobę trzy woły.

Pryszczyca jest zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, owce, kozy i świnie. Na zarażenie się wirusem narażone są też zwierzęta dzikie i żyjące w ogrodach zoologicznych. Pryszczyca nie jest groźna dla zwierząt domowych oraz ludzi.

Jakie są skutki zarażenia pryszczycą?

Jak podaje topagrar.pl Straty powodowane przez pryszczycę obejmują spadki produkcji mleka i przyrostów masy ciała, zaburzenia rozrodu i śmiertelność młodych zwierząt. Z drugiej strony wysokie są koszty zwalczania i kontroli oraz ograniczeń handlowych. Dlatego kluczowe jest monitorowanie choroby i zapobieganie jej. Jak rozpoznać zarażenie pryszczycą? Przejdź do galerii i zobacz jakie są objawy zarażenia wirusem pryszczycy.

Choroba przenosi się drogą oddechową lub pokarmową. Zarażone zwierzęta wydalają wirusa we wszystkich wydzielinach i wydalinach (ślinie, mleku, moczu, kale). Dlatego też wirus pryszczycy bardzo szybko się rozprzestrzenia a jego zahamowanie jest bardzo utrudnione.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii - Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce stwierdzono w 1971 r. Dlatego Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE)

Ochrona zwierząt przed pryszczycą. Zalecenia FAO

  • Kraje powinny ocenić drogi, które w przeszłości doprowadziły do wprowadzenia i rozprzestrzeniania się pryszczycy oraz zaplanować interwencje w celu zminimalizowania wprowadzenia i ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa. Może to obejmować przygotowanie do zakupu i awaryjnego rozmieszczenia szczepionki chroniącej przed serotypem SAT2.

  • Należy zintensyfikować kontrole na granicach międzynarodowych, w ramach krajowych granic administracyjnych i na trasach ruchu w oparciu o analizę ryzyka, aby zminimalizować ryzyko wprowadzenia potencjalnie zakażonych zwierząt i skażonych produktów pochodzenia zwierzęcego. Kary za nieprzestrzeganie przepisów mogą zostać podwyższone.

  • Kraje powinny zweryfikować:
         - czy istnieje plan awaryjny w wypadku wybuchu pryszczycy, zawierający standardowe procedury operacyjne dotyczące nadzoru i zwalczania ognisk;
         - dostosowanie laboratoriów do szybkiego potwierdzenia podejrzanych przypadków, w tym określenia serotypu powodującego zakażenia.

  • Poprzez kampanie uświadamiające, rolnicy i inne społeczności powinni być informowani o zwiększonym zagrożeniu pryszczycą i środkach, które mogą podjąć w celu ochrony swojego inwentarza. Należy wzmocnić środki bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach rolnych i w handlu żywym inwentarzem:
        - chore zwierzęta powinny zostać zbadane przez lekarza weterynarii i oddzielone od innych zwierząt gospodarskich. Nigdy nie należy ich przemieszczać na duże odległości ani sprzedawać;
         - przemieszczanie i mieszanie zwierząt powinno być ograniczone do minimum;
         - należy unikać wprowadzania żywego inwentarza z nieznanych źródeł. Każde nowe stado powinno zostać sprawdzone przed wprowadzeniem, aby upewnić się, że wygląda na zdrowe i należy przestrzegać 7-14-dniowego okresu kwarantanny przed dopuszczeniem do kontaktu z resztą stada (okres inkubacji pryszczycy).
       - Podczas pracy ze zwierzętami należy nosić czyste obuwie i odzież, a odwiedzający nie powinni mieć kontaktu ze zwierzętami.
       - Należy unikać mieszania różnych przesyłek podczas transportu i na targach. Targi handlowe powinny być dokładnie czyszczone i opróżniane między sprzedażami (dni odpoczynku). Należy rozważyć zatrzymanie inwentarza żywego, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie pryszczycy.

  • Należy podjąć kroki w celu usprawnienia wczesnego wykrywania, aby można było wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze i kontrolne:
       - Należy poinformować rolników i lekarzy weterynarii wolnej praktyki, aby niezwłocznie zgłaszali służbom weterynaryjnym wszelkie podejrzane objawy klinic rynaryjne (np. poprzez dedykowany numer telefonu lub stronę internetową).
      - Należy wdrożyć systemy monitorowania i wczesnego ostrzegania w oparciu o doniesienia o zwiększonej śmiertelności (zwłaszcza młodych osobników), obserwacje w rzeźniach lub panicznej wyprzedaży, z wykorzystaniem informacji od rolników, handlowców, inspektorów i odpowiednich portali społecznościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska