Spis treści
Pierwsze objawy raka żołądka. Jak je rozpoznać
Rak żołądka pomimo tego, że z roku na rok zachorowalność na niego spada wciąż zajmuje wysokie - piąte miejsce pośród najczęściej występujących nowotworów u pacjentów na całym świecie. Niestety w większości przypadków rak żołądka we wczesnej fazie nie powoduje żadnych objawów, co utrudnia wykrycie choroby na wczesnym etapie. Dlatego, istotne jest regularne badanie się i obserwacja swojego organizmu oraz podjęcie leczenia w szczególności jeśli zauważymy niepokojące sygnały. Przejdź do galerii i zobacz jakie są pierwsze objawy raka żołądka. Jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie udaj się do lekarza.
Rodzaje raka żołądka
Nowotwór żołądka może występować w kilku różnych odmianach. Nowotwór żołądka powstaje w tkankach okrywających żołądek. Oto najczęstsze rodzaje nowotworów żołądka:
- Gruczolakorak, czyli nowotwór, który powstaje z komórek wewnętrznej warstwy wyścielającej żołądek (błony śluzowej), która normalnie wytwarza i uwalnia śluz, kwas solny i enzymy trawienne oraz inne płyny. Jest to najczęstszy nowotwór, jaki atakuje organizmy.
- Chłoniak, czyli nowotwór powstający z komórek układu odpornościowego znajdujących się w ścianie żołądka.
- Guzy wywodzące się ze zrębu przewodu pokarmowego (GIST) to rzadkie występujące nowotwory, które jak się uważa, wywodzą się z komórek śródmiąższowych Cajala znajdujących się w ścianie żołądka
- Guzy neuroendokrynne to nowotwory wywodzące się z komórek nerwowych lub endokrynnych znajdujących się w żołądku
Diagnostyka raka żołądka
W związku z tym, że nowotwór żołądka często w początkowym stadium często nie wykazuje objawów, niezbędne jest samodzielne kontrolowanie swojego organizmu i przeprowadzanie dedykowanych badań okresowych - szczególnie wśród osób znajdujących się w grupie zagrożenia.
Jak podaje zwrotnikraka.pl - Na chorobę najczęściej zapadają osoby powyżej 45 roku życia. W przybliżeniu rak żołądka występuje 2 razy częściej u mężczyzn aniżeli u kobiet. Najczęstszym typem raka żołądka jest gruczolakorak.
Metody wykrywania raka żołądka:
- Badania przedmiotowe – lekarz bada jamę brzuszną w poszukiwaniu masy patologicznej lub bolesnych miejsc
- Badanie endoskopowe – podczas badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopii) lekarz wprowadza cienki, elastyczny przewód ze źródłem światła, zwany endoskopem, przez gardło pacjenta do żołądka.
- Badanie obrazowe – może być wykorzystane, aby wskazać prawidłowe miejsce wykonania biopsji i sprawdzenia położenia oraz rozsiewu nowotworu. Można też wykonać dodatkowe badania, takie jak RTG klatki piersiowej i obrazowanie PET, w celu wykluczenia odległego rozsiewu choroby, czyli przerzutów.
- Badanie histopatologiczne – badanie próbki podczas biopsji endoskopowej.
- Laparoskopia – To badanie przeprowadza się już po rozpoznaniu raka żołądka, gdy planowane jest przeprowadzenie operacji.
Ten materiał może Cię zainteresować: Jakie są pierwsze objawy raka piersi? Tak wyglądają guzy na piersiach. Na czym polega mammografia i samobadanie piersi w domu?
Seniorzy w Kobierzynie mogą korzystać z wyremontowanego oddziału
