Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Grunt przy dawnym liceum w Olkuszu był utwardzony macewami. Wydobyto już ostatnie. Wróciły na cmentarz

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Dawne liceum w Olkuszu, początek remontu budynku
Dawne liceum w Olkuszu, początek remontu budynku Paweł Mocny
Przy budynku dawnego liceum przy ul. Piłsudskiego w Olkuszu grunt był wybrukowany macewami. Płyty nagrobkowe od czasów II wojny światowej tkwiły też w ogrodzeniu. Teraz, przy okazji budynku, wydobyto kolejne, i być może już ostatnie fragmenty macew. Trafiły na żydowski cmentarz.

Zobacz, co znaleziono ostatnio przy dawnym liceum w Olkuszu:

W ubiegłym roku rozpoczęła się adaptacja budynku dawnego liceum przy ul. Piłsudskiego na apartamentowiec. Zajmuje się tem Budomex z Białej Podlaskiej.

– Choć nie jest to obiekt poddany ochronie konserwatorskiej, mieliśmy świadomość, że znajdują się tam macewy z olkuskiego cmentarza. Dlatego skontaktowaliśmy się z właścicielem obiektu i wykonawcą prac, czyli firmą Budomex. Uzgodniliśmy, że jeśli w trakcie robót natrafią na macewy, czy ich fragmenty, będą nas o tym informować, a następnie przewiozą odnalezione macewy na cmentarz żydowski – wyjaśnia Agnieszka Kaczmarczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu.

Ostatnio, kilkadziesiąt fragmentów macew odnalezionych podczas wykonywania drogi dojazdowej do obiektu zostało przewiezionych przez pracowników firmy na teren cmentarza żydowskiego. Pierwsza część elementów nagrobków trafiła na cmentarz wiosną tego roku. Wtedy, kilka najlepiej zachowanych macew zostało zdeponowanych czasowo w lapidarium, jakie znajduje się w piwnicach dawnego starostwa przy rynku i stanowi część ekspozycji Podziemny Olkusz. – Będziemy kontaktowali się z przedstawicielami środowisk żydowskich z terenu Zagłębia, aby ustalić, co dalej zrobić z fragmentami macew, jakie udało się ocalić i przewieźć na teren cmentarza. – wyjaśnia Agnieszka Kaczmarczyk.

W budynku przy ul. Piłsudskiego od lat 30. XX wieku było gimnazjum. Podczas okupacji znalazł tam swoją siedzibę wojskowy szpital. Niemcy do budowy ogrodzenia wokół budynku, a także do wybrukowania dziedzińca użyli zabytkowych macew zabranych ze starego cmentarza żydowskiego przy ulicy Kolorowej. Po wojnie, do 1976 roku w budynku dalej działało liceum. W ostatnich latach opuszczony budynek był mocno zaniedbany i niszczał.

Trwa remont dawnego liceum w Olkuszu. W budynku powstają nowe mieszkania. Zobacz link
W 2015 roku przedstawiciele fundacji Shalom z grupą wolontariuszy zdemontowali i przewieźli na teren cmentarza część macew z rozebranego ogrodzenia dawnego liceum. Dwa lata później kolejne fragmenty mecew z tego terenu zostały przewiezione na cmentarz przez lokalnych historyków i społeczników.

Cmentarze żydowskie w Olkuszu

Warto przypomnieć, że najstarsza informacja o cmentarzu żydowskim w Olkuszu jest datowana na 1584 rok. Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony przez Niemców, a większość macew i tumb wywieziono. Najstarsze zachowane macewy pochodzą z początku XVII wieku. W ostatnich latach, staraniem władz Olkusza, cmentarz przy ul. Kolorowej został uporządkowany. Kilkadziesiąt zachowanych nagrobków zostało ustawionych w kilku rzędach. Drugi cmentarz żydowski w Olkuszu znajduje się przy ulicy Jana Kantego. Cmentarz powstał na początku XX wieku i uległ zniszczeniu podczas okupacji oraz w okresie powojennym. Obecnie na jego terenie znajduje się około dwustu zachowanych nagrobków i ich fragmentów. W ostatnich latach, staraniem władz miasta cmentarz został ogrodzony, naprawiono część uszkodzonych macew, wycięto drzewka i krzewy porastające teren, a przy wejściu na cmentarz ustawiono tablicę informacyjną z planem i historią cmentarza oraz nazwiskami pochowanych tam osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska