
Maślanka wiązkowa
Opieńka miodowa (po lewej) - maślanka wiązkowa (po prawej)
Powoduje głównie zaburzenia trawienne spowodowane podrażnieniem i zapaleniem śluzówki układu pokarmowego. Objawy: bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunka i wzdęcia. Objawy pojawiają się nie później, niż 3 godz. po spożyciu grzybów i po jakimś czasie (często już po dwóch dniach) mijają, zazwyczaj bez trwałych następstw[4]. Z powodu bardzo gorzkiego smaku zatrucia tym grzybem są jednak rzadkie

Hełmówka jadowita
Hełmówka jadowita zwana również obrzeżoną rośnie głównie na obumarłych drzewach takich jak świerki i sosny. Spotkać ją można od sierpnia aż do pierwszych przymrozków.
Grzyb ten często jest mylony przez zbieraczy z łuszczakiem zmiennym.

Mleczaj wełnianka
Mleczaj wełnianka zwany również nibyrydzem oraz rydzem fałszywym
Najczęściej rośnie w mchach i trawach. Spotkać go można od od lipca do listopada.
Uważany jest za grzyb o lekkich właściwościach trujących.
Mleczaj wełnianka jest łudząco podobny do jadalnego mleczaja rydza. Po przecięciu z mleczaka wypływa mleczko, początkowo wypływa obficie. Jest białe i nie zmienia barwy na powietrzu, Silnie piecze na języku i w gardle. W niektórych krajach jest spożywany.

Muchomor czerwony
Muchomor czerwony zwany również pospolitym to najbardziej popularny i charakterystyczny z grzybów trujących. Intensywnie czerwony lub pomarańczowy kapelusz z białymi plamkami jest bezproblemowo przez wszystkich rozpoznawalny, nawet przez początkujących grzybiarzy.