Nasza Loteria

GRZYBY są już w polskich lasach! Jakie gatunki? Prawdziwki, borowiki ceglastopore. Gdzie na grzyby?

OPRAC.: (MM)
Adam Wojnar/Polska Press
Prawdziwki, borowiki ceglastopore - które w różnych regionach zwane są też podcieczami, gniewusami lub siniakami - a także kozaki. O pojawieniu się takich grzybów w lasach informują ci, którzy już na nie trafili podczas spacerów i wycieczek. W internecie zamieszczanych jest coraz więcej zdjęć pokazujących piękne okazy. Niesamowite fotografie prezentuje np. Nadleśnictwo Baligród na Podkarpaciu, swoimi znaleziskami chwalą się też mieszkańcy i turyści odwiedzający Beskidy.

FLESZ - Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

od 16 lat

Wszyscy pamiętamy, jak ogromne, nadzwyczajne zbiory przyniósł zeszłoroczny sezon grzybobrań, trwający latem i jesienią. Czy tak będzie i w tym roku? Przekonamy się! A na razie wiadomo, że grzyby już pojawiły się w lasach w różnych częściach Polski.

Zbieranie grzybów raczej nie kojarzy się nam z wiosną. Tymczasem już w połowie maja Nadleśnictwo Baligród (województwo podkarpackie) w mediach społecznościowych opublikowało zdjęcia dokumentujące pierwszy w tym roku wysyp borowików! Od tego czasu na stronie nadleśnictwa na Facebooku prezentowane są kolejne grzyby, na które trafiają tam leśnicy.

O swoich leśnych znaleziskach od połowy maja informują w mediach społecznościowych również np. mieszkańcy i turyści zaglądający na beskidzkie szlaki. Na przykład borowiki ceglastopore były już znajdowane w okolicach Żywca czy Andrychowa.

"Kto już znalazł grzyby w tym roku? My dziś na spacerze (Beskid Mały, stoki Wapienicy) znaleźliśmy dwa borowiki ceglastopore, większy ważył ok. 550 g (gniewusy)" - relacjonowała 15 maja jedna z takich osób.

Również np. przy szlakach prowadzących na szczyt Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym w ostatnich dniach można wypatrzyć grzyby.

Z kolei np. Nadleśnictwo Wałbrzych na swoim profilu na FB zamieściło 31 maja zdjęcie pierwszego znalezionego w tym roku koźlarza.

Z informacji, jakimi w internecie wymieniają się podekscytowani miłośnicy grzybobrań - i smaku grzybów, oczywiście - wynika, że można je teraz znaleźć m.in. w województwie małopolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska