https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie narodowym sportem Polaków! Także mieszkańcy Muszyny wrócili z pełnymi koszami prawdziwków. W lasach wysyp

Joanna Mrozek
Efekty grzybobrania spod Muszyny. Piękne zbiory
Efekty grzybobrania spod Muszyny. Piękne zbiory Muszyna w Necie
Lasy w Beskidzie Sądeckim obfitują w grzyby i owoce. Także pod Muszyną można trafić na piękne okazy. Te tereny to prawdziwy raj dla grzybiarzy. W tym roku pogoda jest bardzo przewrotna, ale po ulewach i ociepleniu sprzyja grzybiarzom. Przykładem na to mogą być piękne borowiki znalezione przez panią Anię i pana Krzysztofa w muszyńskich lasach. Zobacz efekty grzybobrania.

Mieszkańcy Sądecczyzny pokazują swoje zbiory. Trwa sezon na borowiki. To właśnie ich smak sprawia, że są one tak cenną zdobyczą dla grzybiarza. Do tego jest bardzo uniwersalny i można wykorzystać go na wiele sposobów.

Zbierając grzyby pamiętaj:

  • Żeby zbierać tylko grzyby znane, nie każdy - wyglądający na nietrujący - jest jadalny!
  • Grzybów trujących nie wkładaj do kosza razem z jadalnymi. Istnieje ryzyko, że fragment takiego grzyba może się w transporcie odłamać i przypadkowo trafić na przykład do potrawy.
  • Jeśli nie jesteś pewny, czy zebrane grzyby są jadalne, skorzystaj z porady eksperta. Często poradą służą internauci, którzy na grupach dotyczących grzybobrania konsultują między sobą swoje zbiory.

Bezpieczne grzybobranie. Policjanci radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

Ciepła jesień zachęca do spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dla wielu to doskonała okazja, by wybrać się na grzyby, jednak nie wszyscy znają las, do którego się udają i często przeceniają swój zmysł orientacji w terenie albo swoją kondycję. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.

  • Warto pamiętać o elementach odblaskowych, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie.
  • Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Ważne żeby zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia.
  • Policjanci podpowiadają, aby nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy.
  • Ważne aby zwracać uwagę na punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.
  • Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na szybsze odnalezienie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska