Wytrawni grzybiarze mają swoje miejsca, które od lat odwiedzają w poszukiwaniu grzybów i doskonale orientują się w terenie. Jednak sprzyjająca pogoda oraz wysyp grzybów sprawiają, że także osoby, które dotychczas nie zbierały tych darów natury, postanawiają wybrać się do lasu w ich poszukiwaniu. Tym bardziej, że w mediach i na portalach społecznościowych wiele osób chwali się koszami wypełnionymi po brzegi prawdziwkami, rydzami, czy koźlarzami.
- Nie wszyscy jednak znają las, do którego się udają i często przeceniają swój zmysł orientacji w terenie albo swoją kondycję. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania – mówi kom. Justyna Basiaga, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

O tym należy pamiętać, wybierając się na grzybobranie:
- Udając się do lasu zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, latarkę i elementy odblaskowe, które w momencie zagubienia/prowadzenia akcji poszukiwawczej mogą okazać się bardzo pomocne.
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie.
- Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
- Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
- Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
- Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na szybsze odnalezienie.
- Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
