https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne grzybobranie. Te porady policjantów i leśników lepiej wziąć sobie do serca

Alicja Fałek
Zdjęcia koszy z grzybami, potwierdzające wysyp w małopolskich lasach, tylko zachęcają do pójścia do lasu
Zdjęcia koszy z grzybami, potwierdzające wysyp w małopolskich lasach, tylko zachęcają do pójścia do lasu Alicja Fałek
W Małopolskich lasach mamy wysyp grzybów. Kolejne zdjęcia pełnych koszy tylko zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury i wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów. Co zrobić, by taka wyprawa była bezpieczna, a poszukiwanie darów natury nie zamieniło się w akcję poszukiwawczą zaginionego grzybiarza? Oto kilka porad od policjantów i leśników.

Wytrawni grzybiarze mają swoje miejsca, które od lat odwiedzają w poszukiwaniu grzybów i doskonale orientują się w terenie. Jednak sprzyjająca pogoda oraz wysyp grzybów sprawiają, że także osoby, które dotychczas nie zbierały tych darów natury, postanawiają wybrać się do lasu w ich poszukiwaniu. Tym bardziej, że w mediach i na portalach społecznościowych wiele osób chwali się koszami wypełnionymi po brzegi prawdziwkami, rydzami, czy koźlarzami.

- Nie wszyscy jednak znają las, do którego się udają i często przeceniają swój zmysł orientacji w terenie albo swoją kondycję. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania – mówi kom. Justyna Basiaga, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Lasy Państwowe przygotowały również kilka porad jak odnaleźć się w lesie
Lasy Państwowe przygotowały również kilka porad jak odnaleźć się w lesie Lasy Państwowe

O tym należy pamiętać, wybierając się na grzybobranie:

  • Udając się do lasu zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, latarkę i elementy odblaskowe, które w momencie zagubienia/prowadzenia akcji poszukiwawczej mogą okazać się bardzo pomocne.
  • Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie.
  • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
  • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
  • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
  • Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na szybsze odnalezienie.
  • Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska