Na imprezie pojawiła się m.in. niesamowita, licząca ok. 500 mln lat płyta skalna z trylobitami, czyli skamieniałymi zwierzętami morskimi z epoki kambru. Płyta pochodzi z gór Antyatlas w Maroku. Ma wymiary około metra na 80 cm, a tkwią w niej szczątki kilku trylobitów.
- Takich okazów, płyt o tak dużej powierzchni i z tyloma trylobitami nie ma w polskich muzeach - podkreśla dr Marek Łodziński, geolog na krakowskiej AGH, reprezentujący organizatorów giełdy.
Jedną z atrakcji giełdy jest możliwość dotknięcia, a także obejrzenia pod mikroskopem fragmentów meteorytów znalezionych na Saharze i w Argentynie. Te skały mają 4 miliardy lat! Znawcy meteorytów opowiedzą także o ich falsyfikatach i jak te imitacje powstają.
Ze specjalną wystawą paleontologiczną zjawiła się w Krakowie grupa pasjonatów z województwa łódzkiego, członkowie Klubu Miłośników Skamieniałości Inkluzja. W stu gablotach, z opisami, za szkłem, prezentują okazy pochodzące z terenu całej Polski, w tym rozmaite ciekawostki.
Na giełdzie nie brakuje takich skamieniałości jak zęby rekinów sprzed ok. 50 milionów lat oraz zęby mozazaurów, olbrzymich mięsożernych morskich gadów żyjących ponad 60 mln lat temu, w czasach dinozaurów.
Na stoiskach kolekcjonerów można podziwiać, jak też kupować rzadkie minerały m.in. z Madagaskaru czy Chin. Na sprzedaż są np. geody z ametystami czy kryształy górskie w postaci tzw. szczotek krystalicznych.
Odbywają się warsztaty geologiczne z obserwacjami minerałów pod mikroskopem, a w zaaranżowanym gabinecie chętni przekonają się, jak minerały zmieniają swoją barwę w świetle ultrafioletowym. Kolejną atrakcją jest ekspozycja dotycząca ceramiki i procesu jej tworzenia. Tu jest mowa o minerałach ilastych, z których powstaje ceramika.
Po raz pierwszy w Krakowie jest okazja zobaczyć prezentację poświęconą starożytnym pigmentom, pozyskiwanym z minerałów. Pierwotnie stosowano je do barwienia ubrań, naczyń i ciała (malowania barw wojennych), a następnie jako naturalne farby wykorzystywali je artyści tacy jak np. Michał Anioł.
- Na giełdzie będzie możliwość obejrzenia unikatowych okazów, a także skonsultowania się ze specjalistami co do własnych zbiorów, znalezionych ciekawych kamieni - podkreślił, zachęcając do przyjścia na giełdę Marek Łodziński. - Bardzo dużo osób na takiej wystawie łapie bakcyla kolekcjonerskiego - zauważył.
Weekendową giełdę można odwiedzać w godz. 10-18.
Bilety kosztują:
- normalny - 20 zł
- ulgowy (dla osób od ukończonych 7 lat i poniżej 18. roku życia, emerytów i rencistów oraz osób z niepełnosprawnościami) - 15 zł
- dzieci do lat 6 (włącznie) i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami wchodzą bezpłatnie.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
