https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Halny w Tatrach nie daje za wygraną. Znowu będzie wiało nawet do 100 km/h, po czym przyjdzie zmiana pogody

Marcin Szkodzinski
Opracowanie:
Chmury halnego nad Tatrami.
Chmury halnego nad Tatrami. Marcin Szkodzinski
W Tatrach i na Podhalu widać dziś niepokojące, ale piękne zjawisko - kłębiące się chmury, zwiastujące nadchodzące zmiany pogodowe. Ostrzeżenie meteorologów brzmi groźnie: wiatr halny, który w Tatrach osiągnie prędkość do 100 km/h, już zaczyna się nasilać. To zjawisko, znane, to wiatr fenowy, który jest charakterystyczny dla górskich rejonów i ma duży wpływ na miejscową pogodę, samopoczucie oraz bezpieczeństwo turystów.

Wiatr fenowy nazywany na Podhalu Halnym, jest ciepłym i suchym wiatrem, który wieje z południowego zachodu w górskich rejonach, szczególnie w Tatrach. Powstaje, gdy wilgotne powietrze z południa napotyka na przeszkodę w postaci gór. Po przejściu przez szczyty i grzbiety górskie, powietrze zstępuje w dół, ogrzewając się przy tym, co skutkuje nagłym wzrostem temperatury. W efekcie dochodzi do gwałtownych zmian ciśnienia i temperatury. Halny potrafi powodować błyskawiczne ocieplenie o kilka stopni, a także wywoływać zmiany w zachowaniu chmur, z których najczęściej pojawiają się opady deszczu lub śniegu, gdy tylko wiatr przestaje oddziaływać na teren.

Halny, choć niekiedy przynosi cieplejszą aurę w regiony, nie jest zjawiskiem korzystnym. Jego siła potrafi łamać i wywracać z korzeniami drzewa oraz zrywać dachy z budynków. Jego nagłe pojawienie się wprowadza nie tylko zmiany w pogodzie, ale i w zachowaniu ludzi i zwierząt. Warto pamiętać, że halny nie jest tylko zjawiskiem meteorologicznym - ma również duży wpływ na zdrowie, powodując zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, co może prowadzić do bólu głowy, rozdrażnienia czy problemów z oddychaniem i układem krążenia.

Po halnym załamanie pogody

Po przejściu halnego zawsze następuje załamanie pogody. Górale i turyści muszą liczyć się z opadami deszczu, które będą przechodziły w opady śniegu. Niskie temperatury, które zaczynają się zbliżać do wartości poniżej zera, w połączeniu z wiatrem, mogą prowadzić do gwałtownych zmian w warunkach drogowych. Zjawisko to stwarza bardzo niebezpieczne warunki, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr. Synoptycy zapowiadają, że temperatura na górskich szczytach w przyszłym tygodniu może spaść do minus 16 stopni Celsjusza.

Uwaga na niebezpieczne warunki

W Tatrach już teraz należy spodziewać się bardzo silnego wiatru, który wędrowanie po szlakach. W niższych partiach można spodziewać się gałęzi i drzew spadających na szlaki, a na graniach porywistego wiatru, przez który łatwo stracić równowagę. W wyższych partiach gór zalegają chmury, które utrudniają orientację w terenie. Dodatkowo, w miarę jak halny zacznie ustępować, pojawią się intensywne opady deszczu, a później deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska