Jest co podziwiać. Na ekspozycji w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zgromadzono wyjątkowe obiekty z kilkunastu instytucji świeckich i kościelnych.
- Herby były pierwotnie znakami rozpoznawczymi na polu bitwy, które na swoich proporcach i tarczach umieszczali panowie feudalni – królowie i książęta. Z czasem zaczęły się nimi posługiwać rodziny i rody szlacheckie, a także miasta, korporacje i instytucje kościelne. Stały się znakami identyfikującymi ziemie i państwa. Dawniej były one elementem podstawowego systemu identyfikacji wizualnej, zwłaszcza w czasach, w których społeczeństwo było niepiśmienne. Dzisiaj też istnieje zapotrzebowanie na różnego rodzaju znaki, logotypy. Kultura obrazu jest wciąż bardzo istotna. Należy przy tym pamiętać, że heraldyka nie jest zjawiskiem wyłącznie historycznym. Herby ciągle są obecne w przestrzeni publicznej w postaci herbu państwowego oraz herbów powiatów, gmin czy miast – zaznaczył podczas wernisażu dr Mateusz Gil, kurator ekspozycji.
Na wystawie „Jaki znak Twój” pokazano m.in.: XVI-wieczny arras króla Zygmunta Augusta, jeden z najpiękniejszych polskich dokumentów – przywilej nobilitacyjny nadany przez króla Zygmunta III Wazę, zawierający portrety królów polskich oraz słynny róg Bractwa Kopaczy Wielickich z 1534 roku. Wśród najcenniejszych eksponatów są także: złocona monstrancja gotycka z 1490 r., epitafium lekarza wrocławskiego Sebalda Hubera z 1504 roku i haftowany złotą nicią pastorał, który ze względu na technikę wykonania jest unikatem w skali światowej.
Jest nawet niedostępny na co dzień, będący częścią projektu polichromii wnętrz kościoła Mariackiego - obraz Jana Matejki przedstawiający pieczęć Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizerunkiem św. Barbary.
Nie brakuje militariów. Tu szczególny eksponat stanowi m.in. XVIII-wieczna chorągiew oddziału piechoty armii koronnej, która była ona wykorzystywana podczas wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja, a najpewniej także w czasie powstania listopadowego.
- Wystawa powstała przy współpracy z czternastoma zaprzyjaźnionymi instytucjami – między innymi z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeami Narodowymi w Warszawie i Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Ponad 100 wyjątkowych obiektów prezentowanych jest w pomieszczeniach, które zostały w tym roku udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy w historii – powiedział podczas wernisażu Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Barwną opowieść o herbach zaprezentowano w północnej części Zamku Żupnego, w dawnych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa, w których znajdują się niezwykłe polichromie, datowane okres od XVI do XIX wieku. Pomieszczenia te zostały udostępnione zwiedzającym kilka miesięcy temu, po raz pierwszy w historii, a na ściennych malowidłach można znaleźć także fragmenty herbów, w tym herbu Rzeczpospolitej z czasów panowania dynastii Wazów.
Wystawa „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” będzie czynna do 2 lutego 2025 roku. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, przy współpracy wielickiej Kopalni Soli. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. Dziennik Polski.
Odkryto nieznane dzieło Chopina
