MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna chwila na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Pochowane zostały tam zniszczone święte teksty należące do Żydów. Zdjęcia!

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Zniszczone święte teksty przywieziono na cmentarz w pudłach i workach. Następnie zostały umieszczone w przygotowanym wcześniej specjalnym grobie (tzw. genizie)
Zniszczone święte teksty przywieziono na cmentarz w pudłach i workach. Następnie zostały umieszczone w przygotowanym wcześniej specjalnym grobie (tzw. genizie) Tomasz Schenk
Na cmentarzu żydowskim w Tarnowie odbył się w czwartek (6 czerwca) nietypowy pogrzeb. Pochowano tam uszkodzone modlitewniki czy inne religijne druki należące do Żydów. To historyczny moment, bo do tej pory na terenie kirkutu nieznana jest lokalizacja innych miejsc, w których znajdują się zniszczone święte teksty.

Na cmentarzu żydowskim pochowano zniszczone święte teksty

Grupa Żydów, wysłannik naczelnego rabina Polski oraz przedstawiciele Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej miejsca na pochówek świętych tekstów, które uległy uszkodzeniu szukali na terenie najstarszego cmentarza w południowej Polsce już kilka miesięcy temu. Wówczas zdecydowano, że zniszczone modlitewniki czy inne religijne druki zostaną umieszczone przy "Alei Maszlerów” obok grobu dwóch żydowskich nastolatek, które zostały zamordowane w Kołaczycach.

Do tej pory zniszczone święte teksty przechowywane były na strychu w synagodze, a gdy ubierało się ich sporo, został im urządzony pogrzeb. Ceremonia pochówku zużytych ksiąg do modlitwy i wszelkich religijnych druków odbyła się w czwartek (6 czerwca) na cmentarzu żydowskim. Uczestniczył w nim rabin Izaak Eliezer Yakov, który sprawuje duchową opiekę nad grupą izraelskich pracowników w Klikowej, oraz grupa Żydów, przedstawiciele Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Agnieszka Kawa - zastępczyni prezydenta Tarnowa.

- Zasady religii żydowskiej nakazują, żeby zużyte i zniszczone kartki papieru, na których widnieje imię Boga pochować na cmentarzu zgodnie z ceremoniałem, jak zmarłego. Wszystko odbywa się w radosnej atmosferze – opowiada Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Historyczna uroczystość na cmentarzu żydowskim w Tarnowie

Tak było również w Tarnowie. Zniszczone święte teksty przywieziono na cmentarz w pudłach i workach. Następnie zostały umieszczone w przygotowanym wcześniej specjalnym grobie (tzw. genizie). Uroczystości towarzyszyła modlitwa, ale także śpiew radosnych pieśni i taniec.

To pierwsza tego typu wydarzenie od czasów holokaustu. Do tej pory na terenie kirkutu nieznana jest lokalizacja innych miejsc, w których znajdują się zniszczone święte teksty.

Tarnowska geniza została wykonana z zamiarem jej ponownego wykorzystania w przyszłości. Podobnej ceremonii można zatem spodziewać się jeszcze w kolejnych latach.

Zniszczone święte teksty należące do Żydów zostaną pochowane na cmentarzu w Tarnowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska