https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpańskie skarby w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]

Urszula Wolak
Dzieła mistrzów środy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie
Dzieła mistrzów środy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie rpro. Wojciech Matusik
Mam nadzieję, że wystawę zatytułowaną "Skarby Korony Hiszpańskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzy rzesza krakowian i turystów. Zgromadzone na niej dzieła pozwolą przede wszystkim lepiej poznać Hiszpanów, Hiszpanię i całe dziedzictwo ludzkości - mówi Jose Gabriel Moya Valganión, kurator imponującej wystawy, która będzie czynna do 9 października.

Weź udział w naszej akcji:

W ramach ekspozycji zobaczymy dzieła m.in. takich twórców jak El Greco, Goya, Ribera, Tycjan, Veronese czy Velazquez. - Wszystkie należą do hiszpańskich monarchów, którzy przez wieki gromadzili je z zamiłowania do sztuki nie tylko hiszpańskiej, ale m.in. flamandzkiej, stąd dzieła Jana Brueghela Młodszego "Kwiaty w kryształowym wazonie" czy Jana Brueghela Starszego "Pejzaż wiejski". Członków dynastii wyraźnie też pociągała sztuka włoska, francuska, a nawet polska - dodaje hiszpański kurator. Dlatego wśród dzieł zgromadzonych na ekspozycji znalazł się relikwiarz stworzony we Wrocławiu czy berło, które również stanowi wyrób pochodzący z Polski oraz portrety książąt Zygmunta III Wazy autorstwa Marcina Kobera. Obrazy sportretowanych królewicza Władysława Wazy i Anny Marii Wazówny z 1596 roku są naprawdę urzekające.

Zobacz zdjęcia największych skarbów Hiszpanii

Na wystawie "Skarby Korony Hiszpańskiej" zostały zgromadzone eksponaty pochodzące z końca XV, XVI, XVII, XVIII i XIX wieku. Obrazy, naczynia, skrzynie, komody, rzeźby, hełmy i porcelanowe figurki odzwierciedlają przede wszystkim zmienność gustów panujących na dworze i prezentują rozwój sztuki w Hiszpanii na przełomie kilku wieków.

Wśród dzieł Francisco de Goi znalazł się obraz "Polowanie na odyńca" z 1775 roku oraz kilka gobelinów jego autorstwa. - Dzieła Goi zwracają uwagę na to, że panująca za jego czasów dynastia Burbonów zaczęła otwierać fabryki produkujące rzemiosło artystyczne, z którymi współpracował artysta - opowiada Valganión. Dowodzi tego obraz "Polowanie na odyńca", czyli jeden z projektów tapisterii, która miała powstać w Królewskiej Manufakturze Tapisterii.

Zachwyt wzbudza działo Eugenio Lucasa Velazqueza. Zobaczymy "Procesję w gotyckim kościele". Wzrok widza przyciągają przedstawione na obrazie (po lewej i prawej stronie) ogromne draperie w czerwonym i błękitnym kolorze, które uwydatniają efekt prześwitującego przez witraże światła.
Intensywność estetycznych doznań potęguje umieszczenie obok siebie obrazów XVI-wiecznych mistrzów: "Adoracji imienia Jezusa" El Greca, z którego wyłania się szereg istot ziemskich i niebieskich, "Boga Ojca i Ducha Świętego" Veronesego, o którym mówi się, że przedstawia popiersie Boga, "Ecce Homo" Tycjana, czyli przejmujący obraz ubiczowanego Chrystusa w cierniowej koronie i "Złożenie Chrystusa do grobu" Domenico Tintoretta - przykład przepięknej, wielopostaciowej kompozycji. - El Greco choć jest Hiszpanem, kształcił się jednak w Wenecji i reprezentuje malarstwo włoskie. Jego obrazami zachwycił się m.in. Karol V, który namiętnie zaczął je kolekcjonować - zaznacza kurator.

Hiszpańska wystawa w MNK mieści się na parterze gmachu. Dzięki nastrojowej grze światłem, stworzono dla zwiedzających intymną przestrzeń, w której niewątpliwie wyczuwa się podniosłą atmosferę panującą na hiszpańskim dworze. Nie ma bardziej interesującej drogi do poznania bogatego dziedzictwa hiszpańskiej kultury.

Zabłyśnij w naszym konkursie! **Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają atrakcyjne nagrody!**

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zygmunt Jaslowski
Poznawac dziedzictwo Hiszpanow to to samo co starac sie zrozumiec kulture chrzescijanska, ktorej Rzeczpospolita od wiekow jest integralna czescia. Hiszpania, kraj czesto pietnowany jako "nietolerancyjny" ma duzo wspolnego z Polska, choc Hiszapnie maja wiecej dumy i historycznego szczescia. W Polsce reforma rolna
i bandy UPA wybily Polakom z glowy kolekcjonerstwo jako ze konsekwencja tych dzialan byla likwidacja polskiego ziemianstwa. Hiszpanie mieli Franko, ktory oddal wladze krolowi Juanowi Carlosowi. Moze w Polsce trzeba by zrobic podobnie, tylko ze w Polsce wladzy nikt nie chce oddac. Jednak w Polsce reforma rolna jest potrzebna, tyle ze w przeciwna strone, gdyz polskie gospodarstwa rolne maja przestarzala strukture - efekt reformy z okresu miedzywojennego. Tylko naiwna osoba moglaby mniemac, ze nie ma korelacji pomiedzy polska klasa ziemianska i kolekcjonerstwem sztuki. Gdzie sa prawdziwe polskie dwory i palace, na Zachodzie Europy, w USA, Kanadzie, a nawet Australii. I tam tez jest sztuka oraz jej wlasciciele.

Dumy z wlasnej kultury trzeba sie uczyc od innych katolickich narodow takich jak mi.in. narod hiszpanski, bo inne wzorce moga byc zbyt rewolucyjne. Szczescie tez sie juz usmiecha i ma na imie gaz lupkowy.
Sztuka hiszpanska popularna na Zachodzie, w Polsce znana jest glownie historykom i historykom sztuki, oraz ludziom tzw. elit kulturalnych. Dlatego tez zobaczyc Velazqieza, Zurburana, El Greca, Goye, Melendeza, Murilla i wielu innych w Krakowie, to brawdziwa uczta. Viva Espagna. Amigos para siempre!!!
h
hegiz
Ten wspaniały malarz urodził się na Krecie i dlatego nazwano Go El Greco na dworze króla Hiszpanii i tak przeszedł do historii.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska