https://gazetakrakowska.pl
reklama

Holcim liderem dekarbonizacji w obszarze rozwiązań budowlanych

Materiał informacyjny PZD Kraków
PZD Kraków
Obecnie ponad połowa ludzkości żyje na obszarach zurbanizowanych. Do roku 2050 spodziewany jest wzrost tego wskaźnika do niemal 70 %. Będzie się to wiązać z permanentnym boomem budowlanym i rozwojem infrastruktury. Dla przemysłu cementowego jest to bardzo dobra informacja, ponieważ beton, zaraz po wodzie, znajduje się na drugim miejscu w rankingu konsumpcji. Jednakże taki rozwój obszarów zurbanizowanych staje się wyzwaniem dla całej branży budowlanej, która jest zobligowana do wdrażania innowacji, zwiększania efektywności powstających konstrukcji, redukowania śladu węglowego i emisji CO2.

Choć wytwarzanie klinkieru i cementu wiąże się z emisją CO2, to beton jako produkt zasługuje na świeże spojrzenie i zdecydowanie lepszą opinię. W mediach często powtarzane jest zdanie  „betonoza w miastach”, a na prezentowanych w tym kontekście zdjęciach można zauważyć zabetonowane obszary miast. Podkreśla się także, że w takich miejscach temperatura w lecie osiąga wartości  przekraczające nawet 40 stopni Celsjusza. Sama „betonoza” nie jest efektem właściwości czy cech samego betonu lecz jego nieumiejętnego stosowania i braku równowagi w planowaniu przestrzeni. To ludzie odpowiadają za efekt „betonozy w miastach”, a nie wykorzystywany przez nich materiał. Beton właściwie zastosowany może z powodzeniem wspierać człowieka w walce z efektami globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Przykładem jest Hydromedia, która wspiera małą retencję wody, przeciwdziała miejskim wyspom ciepła i wspiera równowagę ekosystemu gwarantując jednocześnie wysokiej klasy nawierzchnie dla ruchu pieszego i kołowego.

Gdy weźmiemy pod uwagę  cały cykl życia budynku  dostrzeżemy, że beton jest materiałem konstrukcyjnym, który kompleksowo spełnia kryteria zrównoważonego materiału budowlanego. Jest on długowieczny, trwały, odporny na czynniki zewnętrzne, zapewniający dowolność w kształtowaniu konstrukcji oraz bryły budynków i budowli. Beton daje swobodę architektom w kształtowaniu formy architektonicznej. Budynki o konstrukcji żelbetowej mają dużą bezwładność termiczną (co oznacza, że akumulują ciepło i oddają je kiedy na zewnątrz spada temperatura), efekt ten ma wpływ na mniejszą ilość energii  niezbędnej do ich ogrzewania lub chłodzenia, gwarantując przez to komfort użytkowania. Beton to materiał odporny na ogień i posiadający wyższy poziom izolacyjności akustycznej. Jest produktem o wysokim poziomie efektywności ekonomicznej. Podlega w 100 proc. recyclingowi, co wpisuje się w europejską ideę gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), a kruszywo pozyskane w procesie rozbiórki i przetworzenia, może być z powodzeniem wbudowane ponownie w konstrukcję nowego budynku.

Na tle innych popularnych materiałów budowlanych takich jak stal, aluminium, tworzywa sztuczne, beton wypada  korzystnie w analizie porównawczej wartości śladu węglowego. Co więcej, beton pochłania do 25 proc. emisji CO2 powstałej w cyklu życia budynku. Spełnia również rygorystyczne standardy jakości i wytrzymałości wymagane w inwestycjach infrastrukturalnych oraz normy w procesie certyfikacyjnym systemów BREEAM oraz LEED. 

Beton jest najtrwalszym i najczęściej stosowanym materiałem we współczesnym budownictwie. Pozwala na wznoszenie budynków zaprojektowanych na więcej niż  100 lat cyklu życia. Spoglądając wstecz np. na Panteon w Rzymie, ukończony około 120 roku n.e., przy minimalnych wymaganiach

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska