Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Menedżer Roku Małopolski. Paweł Pichniarczyk: - Mistrz, wzór, zawodowiec i wizjoner

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Dr hab. inż. PAWEŁ PICHNIARCZYK, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Menedżer Roku Małopolski 2022, wyróżnienie w kategorii duże przedsiębiorstwa
Dr hab. inż. PAWEŁ PICHNIARCZYK, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Menedżer Roku Małopolski 2022, wyróżnienie w kategorii duże przedsiębiorstwa Anna Kaczmarz
- Nowoczesny menedżer w nowoczesnym instytucie to połączenie wiedzy, wielu talentów, umiejętności biznesowych oraz wizji firmy - mówi dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY – MENEDŻER ROKU MAŁOPOLSKI

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Menedżer Roku Małopolski - to prestiżowe wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągnęli dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach: duże przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Małopolskich TOP menedżerów uhonorowaliśmy podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski, które odbyło się 15 czerwca (pełna lista laureatów poniżej).

***

- Jakimi umiejętnościami i cechami charakteru musi wyróżniać się menedżer, szczególnie w tak nietypowym miejscu jak instytut badawczy?
- Menedżer to nie tylko człowiek odpowiedzialny za zarządzanie i osiąganie wyników, ale także posiadający odpowiednią wiedzę, świadomość, umiejętność mentoringu i wizję firmy oraz zespołu ludzi. Współczesne czasy skierowane są w stronę technologii, wynalazczości, wiedzy i nowych rozwiązań. Dlatego też dopiero połączenie nowoczesnej wiedzy oraz nauki z umiejętnościami zarządzania, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym stwarza możliwość rozwoju pracowników i tworzenia przyszłości firmy.

- Człowiek uczy się przez całe życie. Czy menedżer też musi uzupełniać swoją wiedzę?
- Menedżer ma za zadanie nie tylko doskonalić wiedzę, ale także dzielić się nią z pracownikami. Powinien też zarażać pozytywną energią, być dobrym duchem zespołu, dzielić się doświadczeniem, szukając jednocześnie nowych inspiracji i kierunków rozwoju. Musi również umieć dostrzec w ludziach potencjał oraz możliwości rozwoju zarówno dla ich dobra, jak i dla dobra firmy czy instytucji - tak jak w przypadku Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wszystko po to, aby mógł szukać takich rozwiązań naukowych, które będą rozwijać i wspierać biznes. To era profesjonalistów, ludzi świadomych, którzy będąc liderami we współpracy zespołowej, łącząc ludzi, idee oraz projekty, jednocześnie generują zyski.

- Instytut to?
- Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest częścią polskiej sieci badawczej. Zajmuje się badaniami i innowacjami w dziedzinie materiałów budowlanych, ceramiki oraz ochrony środowiska. Korzysta z najnowocześniejszych technologii, m.in. AI. Prowadzi też badania nad wykorzystaniem wodoru, odnawialnej energii, zrównoważonego budownictwa i nowoczesnych materiałów budowlanych, w tym produkcji nowych materiałów z odpadów, a także specjalistycznych ceramik balistycznych czy odpornych na promieniowanie jądrowe. Nasze najważniejsze motto brzmi: „Rzuć nam wyzwanie!”. Dotyczy ono zarówno partnerów biznesowych z Polski, jak i z zagranicy. To dla nich przygotowywane są rozwiązania technologiczne, które ułatwiają produkcję i sprzedaż wyrobów. Tego sukcesu nie byłoby jednak bez wspierania talentów ludzi, którzy pracują w naszym instytucie, bez ich kreatywności i wiedzy.

- Jakie są fundamenty instytutu?
- Priorytetem w działalności Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność nauki i biznesu, których fundamentem jest niskoemisyjna i energooszczędna technologia, zgodna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. W ciągu ostatnich lat, za sprawą pozyskanych środków finansowych, przeprowadziliśmy modernizację całej infrastruktury instytutu. To dzięki ogromnemu potencjałowi, którym dysponujemy, możemy teraz tworzyć kompleksowe rozwiązania dla przemysłu i biznesu. Najnowocześniejsze wyposażenie pozwala nam skoncentrować się na komercjalizacji usług, a to przekłada się na doskonałe wyniki finansowe i zdobycie pozycji lidera na rynku regionalnym i krajowym.

- Słowo „misja” w przypadku Łukasiewicza ma szczególne znaczenie.
- To prawda. Misją Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest bowiem wprowadzanie innowacji m.in. w dziedzinie materiałów budowlanych, nie tylko na terenie Małopolski, ale także Polski i poza jej granicami. Aby to było możliwe, współpracujemy z takimi organizacjami jak Fundacja Billa Gatesa Breakthrough Energy, a także wiodącymi międzynarodowymi firmami. Nasz instytut jest członkiem renomowanej europejskiej Grupy Awangarda, należy do Małopolskiej Regionalnej Grupy Wodorowej, a także do Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej. Tworzymy - we współpracy z partnerami z Lombardii i Słowenii - również projekt o nazwie Pilot Hydrogen. Jednym z filarów działalności jest silna i owocna współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach wspierania rozwoju innowacyjnych projektów regionalnych. Partnerami i zarazem filarami współpracy międzynarodowej są Amerykańska Izba Handlowa oraz francuskie klastry technologii budowlanych. Dopełnieniem złotego trójkąta, a więc biznesu i administracji, jest oczywiście nauka. Nasz instytut współpracuje z czołowymi polskimi uczelniami, jednocześnie cały czas poszukując nowych partnerów zagranicznych. Wszystko po to, aby wspólnie tworzyć projekty, które mogą być finansowane przez programy krajowe, jak i zagraniczne, np. Horyzont Europa.

- Nowoczesny menedżer w Łukasiewiczu to…
- ...osoba, która wykorzystuje synergiczne połączenie wiedzy, biznesu i innowacji. Przez ciągłe doskonalenie, dzielenie się wiedzą i inspirację, tworzy przestrzeń do rozwoju zarówno dla pracowników, jak i dla instytucji. Tylko współpracując z partnerami biznesowymi, realizując misję zrównoważonego rozwoju oraz angażując się w międzynarodowe i interdyscyplinarne projekty innowacyjne, będzie kluczowym czynnikiem sukcesu instytutu, przyczyniając się jednocześnie do postępu w nauce nie tylko w lokalnym, ale także zagranicznym wymiarze.

***

Radosław Włoszek, Janusz Szajta I Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski
Radosław Włoszek, Janusz Szajta I Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski Anna Kaczmarz

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski. Prestiżowymi tytułami uhonorowano ich 15 czerwca podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski. Menedżer Roku Małopolski - to wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazywali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągali dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach.

Oto laureaci konkursu Menedżer Roku Małopolski 2022

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii duże przedsiębiorstwa:

  • Radosław Włoszek, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Wyróżnienia:

  • dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Ryszard Florek, prezes Zarządu FAKRO
  • Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii średnie przedsiębiorstwa:

  • Łukasz Słoniowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego

Wyróżnienia:

  • dr Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
  • dr Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa:

  • Janusz Szajta, prezes Zarządu, dyrektor Wytwórni Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy

Wyróżnienia:

  • Damian Jarosz, prezes Zarządu TST Group Polska
  • Julia Bogdanowicz, dyrektor zarządzający Grupy Westa Investments

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Menedżer Roku Małopolski. Paweł Pichniarczyk: - Mistrz, wzór, zawodowiec i wizjoner - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska