Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Menedżer Roku Małopolski. Łukasz Słoniowski: Staram się być liderem wspierająco-inspirującym

Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Łukasz Słoniowski dd 2019 roku pełni funkcję wiceprezesa w Krakowskim Parku Technologicznym, prawnik, samorządowiec, przedsiębiorca, radny Miasta Krakowa IV, V i VII kadencji.
Łukasz Słoniowski dd 2019 roku pełni funkcję wiceprezesa w Krakowskim Parku Technologicznym, prawnik, samorządowiec, przedsiębiorca, radny Miasta Krakowa IV, V i VII kadencji. Fot. archiwum prywatne
Rozmawiamy z Łukaszem Słoniowskim, wiceprezesem Krakowskiego Parku Technologicznego, Menedżerem Roku Małopolski 2022 w kategorii średnie przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY – MENEDŻER ROKU MAŁOPOLSKI

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Menedżer Roku Małopolski - to prestiżowe wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągnęli dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach: duże przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Małopolskich TOP menedżerów uhonorowaliśmy podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski, które odbyło się 15 czerwca (pełna lista laureatów poniżej).

***

Jak się zarządza firmą, która pomaga innym firmom się rozwijać?
Zarządzanie Krakowskim Parkiem Technologicznym to jedna z najlepszych przygód, jakie spotkały mnie w życiu. Każdy dzień przynosi inną tematykę pracy, inne wyzwania.

Do kogo skierowana jest Wasza oferta?
Nasze hasło i misja brzmią: Pomagamy firmom rozwijać się szybciej. I tak jest skonstruowana nasza oferta. Start-upy, firmy wykorzystujące nowe technologie, firmy przemysłowe, polskie i zagraniczne - wszyscy znajdą u nas wsparcie i programy rozwojowe. Naszą ofertę kierujemy zatem zarówno do firm technologicznych, jak i tych bardziej tradycyjnych. W Małopolsce jesteśmy operatorem Polskiej Strefy Inwestycji, która oferuje zwolnienia podatkowe. Warto także pamiętać o branży gier, z którą pracujemy już od ponad 10 lat, jak i o takich nowych sektorach, jak kosmiczny w obszarze wykorzystania danych satelitarnych.

Biznes cały czas się zmienia, a Krakowski Park Technologiczny zmienia się razem z biznesem. Jakie były początki KPT, a w jakim miejscu jesteście teraz?
Powstaliśmy jako instytucja zarządzająca specjalną strefą ekonomiczną, w szczególnym czasie transformacji. W tym roku świętowaliśmy jubileusz 25-lecia. Wtedy w KPT pracowało kilka osób w wynajętym budynku, dzisiaj działamy w dwóch lokalizacjach, a realizacją zadań i projektów międzynarodowych zajmuje się niemal 80 osób. Dziś to już nie tylko KPT, ale międzynarodowa sieć powiązań, spółki-córki, ekosystem ponad 400 firm.

Wiceprezesem KPT jest Pan od 2019 roku. Zrobił Pan w tym czasie jakieś rewolucje w firmie?
Kiedy przychodziłem do KPT, pracowało tu 49 osób, teraz pracuje około 80 - samo to jest mocnym sygnałem wzrostu. Większość zmian jest efektem pracy całego zarządu. Sam jestem szczególnie dumny z kilku, które zainicjowałem - wprowadzenia kodeksu honorowego spółki i serii szkoleń dla pracowników z wystąpień publicznych i nagrywania filmów wideo, które poprowadziłem. Wierzę, że lepiej komunikująca się załoga to lepsza sprzedaż.

Jest Pan wymagającym szefem? Iloma osobami Pan zarządza?
Staram się być raczej liderem wspierająco-inspirującym. Bezpośrednio nie zarządzam ludźmi, natomiast nadzoruję pracę części działu parku technologicznego, szczególnie w obszarze dotyczącym branży gier, zespołu informatyków i dwóch funduszy inwestycyjnych, których współwłaścicielem jest KPT. To są bardzo zróżnicowane zespoły i wyzwania, a także zupełnie różne grupy klientów. Często współpraca jest dużym wyzwaniem, ale to chyba to, co najbardziej lubię.

Jakie cechy powinien posiadać dobry menedżer?
Dobry menedżer powinien po pierwsze, dobrze zarządzać sobą - dbać o wysoki poziom własnej energii, panować nad swoim kalendarzem, jasno się komunikować, stale rozwijać i uczyć nowych rozwiązań technologicznych.

Został Pan w naszym plebiscycie „Menedżerem Roku Małopolski 2022” w kategorii średnich przedsiębiorstw. Jak zarządzać firmą i ludźmi, by zostać docenionym?
Peter Drucker dzieli działania menedżera na trzy strefy - zarządzania bieżącego, planowania strategicznego oraz funkcje reprezentacyjne. Nasza praca to stałe balansowanie pomiędzy nimi. W rezultacie często ta trzecia strefa zostaje pomijana, a bez niej trudno liczyć na docenienie.

Krakowski Park Technologiczny

Krakowski Park Technologiczny.
Krakowski Park Technologiczny.

Krakowski Park Technologiczny od 25 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od ponad 13 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność start-upową, organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje.

Realizuje programy akceleracyjne: KPT ScaleUp oraz Poland Prize - przeznaczony dla zagranicznych start-upów chcących rozpocząć działalność w Polsce. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych.

KPT współpracuje także z organizacjami międzynarodowymi, w tym EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie. Wspiera także firmy i inicjatywy z sektora kosmicznego, szczególnie w zakresie wykorzystania danych satelitarnych.

Szczególne miejsce w KPT zajmują przemysł 4.0 i branża growa. Jest liderem konsorcjum hub4industry, którego celem jest kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania przemysłu 4.0. KPT od ponad 10 lat buduje system wsparcia sektora branży gier: organizuje konferencję Digital Dragons - kluczowe wydarzenie dla branży gier w Europie, prowadzi badania rynku, realizuje programy inkubacyjne i akceleracyjne dla młodych studiów growych, wspiera edukację.

Krakowski Park Technologiczny otwiera się także na nowe kierunki działania. KPT znalazł się w gronie instytucji tworzących konsorcjum odpowiedzialne za powołanie Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru. Celem powołanej w tym roku spółki jest integracja środowiska biznesowego, naukowego oraz otoczenia biznesu wokół inicjatyw służących wspieraniu i rozwijaniu wodorowych technologii w Małopolsce.

Łukasz Słoniowski

Od 2019 roku pełni funkcję wiceprezesa w Krakowskim Parku Technologicznym, prawnik, samorządowiec, przedsiębiorca, radny Miasta Krakowa IV, V i VII kadencji. Posiada doświadczenie zawodowe obejmujące sektor publiczny, prywatny i pozarządowy. Pracował m.in. w Kancelarii Sejmu RP, Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim, Szkole Społecznej STO, Stowarzyszeniu WIOSNA, a przez kilka lat prowadził własną działalność gospodarczą.
Ukończył studia MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym, prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowe Studium na temat Unii Europejskiej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i aplikację sejmową.
Międzynarodowy trener wystąpień publicznych. Wykładowca w KSB UEK - prowadzi zajęcia dla International MBA. Założyciel najstarszego w Polsce konkursu debat oksfordzkich „Szkoła Debaty” oraz tutor w programie Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

***

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski
Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski Anna Kaczmarz

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski. Prestiżowymi tytułami uhonorowano ich 15 czerwca podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski. Menedżer Roku Małopolski - te wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazywali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągali dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach.

Oto laureaci konkursu Menedżer Roku Małopolski 2022

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii duże przedsiębiorstwa:

  • Radosław Włoszek, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Wyróżnienia:

  • dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Ryszard Florek, prezes Zarządu FAKRO
  • Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii średnie przedsiębiorstwa:

  • Łukasz Słoniowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego

Wyróżnienia:

  • dr Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
  • dr Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa:

  • Janusz Szajta, prezes Zarządu, dyrektor Wytwórni Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy

Wyróżnienia:

  • Damian Jarosz, prezes Zarządu TST Group Polska
  • Julia Bogdanowicz, dyrektor zarządzający Grupy Westa Investments

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska