Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menedżer Roku Małopolski. Dariusz Woźniak: Zarządzanie edukacją to praca na wielu płaszczyznach

Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu.
Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu. Fot. archiwum prywatne
WSB-NLU, rektorem Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu, Menedżerem Roku Małopolski 2022, wyróżnionym w kategorii średnie przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY – MENEDŻER ROKU MAŁOPOLSKI

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Menedżer Roku Małopolski - to prestiżowe wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągnęli dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach: duże przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Małopolskich TOP menedżerów uhonorowaliśmy podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski, które odbyło się 15 czerwca (pełna lista laureatów poniżej).

***

Kształcicie menedżerów na miarę XXI wieku. A jak Pan, jako ekspert, zarządza uczelnią? Twardą ręką?
Zarządzanie tak dużą organizacją wymaga pracy wielu osób. Z uwagi na rozwiązania prawne w Polsce, główna uwaga skupia się na rektorze. Oczywiście uczelnią zarządza cały zespół składający się z rektora, kanclerza, dziekana, prodziekanów, kierowników poszczególnych jednostek. Każdy ma przypisany odpowiedni zakres kompetencji, ale dużo decyzji podejmowanych jest wspólnie. Jak przystało na organizację opartą na wiedzy (i to jeszcze z korzeniami amerykańskimi), najważniejszym zasobem uczelni są ludzie. Dbamy przede wszystkim o relacje i odpowiednie motywowanie pracowników. Staramy się połączyć te działania z mocną standaryzacją naszych usług oraz dbałością o poszczególne procesy, w czym wybitnie pomaga nam stworzony przez nas system Cloud Academy.

Trudno zarządza się szeroko pojętą edukacją?
Edukacja, jak każda branża, ma swoje „smaczki”. Rozwiązania instytucjonalne w Polsce powodują, że jeżeli popatrzymy na same studia stacjonarne (dzienne), to i finansowanie tych studiów, i organizacja jest zdominowana przez sektor publiczny. Programy adresowane dla pracujących, takie jak studia niestacjonarne czy podyplomowe oraz poszczególne moduły (kursy), to z kolei domena sektora prywatnego. Nasze zasoby i model działania pozwalają nam zaistnieć na jednym i drugim rynku.

Z nowosądecką uczelnią związany jest Pan od 1999 roku. Jak zmieniała się WSB-NLU od tego czasu?
Jak w przypadku większości organizacji, nasza uczelnia miała w tym okresie wzloty i upadki. Od przełomu milenium bardzo zmieniało się otoczenie. Otwarcie Polski, zmiany sytuacji demograficznej, zmiany technologiczne wywierały i wywierają ogromny na nas wpływ. Gdy rozpoczynałem pracę, głównymi studentami byli uczniowie zaraz po szkole średniej, stacjonarni. Raczej z Polski. Teraz uczelnia jest bardziej zróżnicowana. Średni wiek studenta to około 30 lat, większość z nich pracuje i studiuje. System Cloud Academy pozwala w pełni uczestniczyć w programach w sposób stacjonarny, jak i zdalny. Stąd coraz więcej osób studiujących z innych krajów.

Jakie cechy musi mieć menedżer z prawdziwego zdarzenia i czy Pan takie posiada?
Nie wydaje mi się, że istnieje idealny, uniwersalny typ menedżera, który jest z „prawdziwego zdarzenia”. Oczywiście, powinien posiadać pewien zespół cech, takich jak szybkie reagowanie na zmianę, gotowość do ciągłego uczenia się czy zdolność podejmowania decyzji - to ważne kompetencje. Pewne umiejętności mam rozwinięte lepiej, a inne słabiej, ale do klasycznego zestawu na pewno dodałbym empatię.

Jak widzi Pan WSB-NLU za 20 lat? W jakim kierunku powinna podążać uczelnia?
Odpowiedź na pytanie, jaka jest wizja i misja organizacji, jest jedną z najłatwiejszych na egzaminach z zarządzania strategicznego, ale najtrudniejszych w praktyce. Od początków uczelni tworzymy coś, #co nazywamy „innowacyjną, praktykującą organizacją akademicką”. Z sercem w Nowym Sączu, ale o zasięgu globalnym, filiami w różnych miejscach świata, niebojącą się wyzwań cywilizacyjnych, posługującą się najnowszymi technologiami umożliwiającymi rozwój ludzi. Chcemy łączyć klasyczną uczelnię, której podstawą są interakcje pomiędzy mentorem a studentem, oraz, co jest trochę niedoceniane, pomiędzy samymi studentami z aplikacyjnością przekazywanych treści. Praktyczny wymiar zapewniamy poprzez wykładowców (95 proc. z nich związanych jest z organizacjami nieakademickimi), otwartość na potrzeby otoczenia (instytucja patrona programów) oraz komercjalizację naszych usług (opinie, ekspertyzy) i produktów (software) poprzez Instytut Badań i Komercjalizacji WSB-NLU sp. z o.o. Misją uczelni jest zaszczepianie wśród studentów przede wszystkim otwartości na nowe idee i jednocześnie mocnej świadomości odpowiedzialności za swoje czyny. Naszym zdaniem, to podstawowe atrybuty ludzi wolnych. A wolność, symbolizowana przez replikę filadelfijskiego dzwonu wolności, stojącego przed siedzibą uczelni, to fundament naszej cywilizacji i gwarancja dalszego rozwoju.

***

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski
Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski Anna Kaczmarz

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski. Prestiżowymi tytułami uhonorowano ich 15 czerwca podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski. Menedżer Roku Małopolski - te wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazywali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągali dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach.

Oto laureaci konkursu Menedżer Roku Małopolski 2022

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii duże przedsiębiorstwa:

  • Radosław Włoszek, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Wyróżnienia:

  • dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Ryszard Florek, prezes Zarządu FAKRO
  • Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii średnie przedsiębiorstwa:

  • Łukasz Słoniowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego

Wyróżnienia:

  • dr Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
  • dr Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa:

  • Janusz Szajta, prezes Zarządu, dyrektor Wytwórni Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy

Wyróżnienia:

  • Damian Jarosz, prezes Zarządu TST Group Polska
  • Julia Bogdanowicz, dyrektor zarządzający Grupy Westa Investments

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska