Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menedżer Roku Małopolski. Kazimierz Koprowski: Publicznymi pieniędzmi zarządza się z rozwagą

Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Dr Kazimierz Koprowski: - Ekologia się opłaca.
Dr Kazimierz Koprowski: - Ekologia się opłaca. Fot. archiwum prywatne
Rozmawiamy z Kazimierzem Koprowskim, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Menedżerem Roku Małopolski 2022, wyróżnionym w kategorii średnie przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY – MENEDŻER ROKU MAŁOPOLSKI

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Menedżer Roku Małopolski - to prestiżowe wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągnęli dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach: duże przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Małopolskich TOP menedżerów uhonorowaliśmy podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski, które odbyło się 15 czerwca (pełna lista laureatów poniżej).

***

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działa już 30 lat. Na początku był kojarzony głównie z pomocą w finansowaniu budowy wodociągów i kanalizacji. Dziś zakres działania jest o wiele szerszy?
Obecnie Fundusz realizuje wiele programów: wspiera usuwanie azbestu, regenerację gleb poprzez jej wapnowanie, ochronę pożarową lasów dzięki lotom patrolowym. Na obszarze Małopolski jeździ kilkaset nowych pojazdów Ochotniczych Straży Pożarnych, zakupionych dzięki naszemu wkładowi. W regionie jesteśmy operatorem największego w dziejach Polski programu proekologicznego i termomodernizacyjnego: „Czyste Powietrze”. Działamy na wielu różnorodnych polach aktywności.

Jak zmieniło się podejście samorządów do działań proekologicznych w ostatnim czasie?
Obecnie samorządy są nie tylko beneficjentami programów, ale i zasłużonymi inicjatorami wartościowych przedsięwzięć ekologicznych. Fundusz mobilizuje i zachęca je do aktywności w tym zakresie. Wespół z samorządami #realizujemy np. program „Ciepłe Mieszkanie”, usuwamy azbest, ograniczamy zagrożenia związane z występowaniem barszczu Sosnowskiego. Jednostki podległe samorządom korzystają z naszych nisko oprocentowanych pożyczek na fotowoltaikę, budowę oczyszczalni ścieków, biogazowni itp.

Co Pan zmienił w funkcjonowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po objęciu w 2018 r. fotela prezesa?
Znacznie zwiększyła się intensywność pracy. Istotnie wzrosła również liczba pracowników, co było uzasadnione: w 2018 roku rozpoczął się program „Czyste Powietrze”, w ramach którego Kraków jest nieprzerwanie jednym z liderów pod względem rozpatrywania wniosków i wypłat. Wymagało to stworzenia nowej struktury organizacyjnej: oddziału zajmującego się wyłącznie tym programem. Wdrożyliśmy i rozwinęliśmy system elektronicznego obiegu dokumentów - dziś w Funduszu wszystkie dostępne są w wydajnym systemie (EZD), przyspieszającym ich obsługę operacyjną. Inne Fundusze dopiero przymierzają się do tego rozwiązania.

Trudno się zarządza instytucją, w której pracuje ponad 150 osób? Jest rotacja czy raczej od lat pracują tu te same osoby?
Wymaga to umiejętności i doświadczenia oraz dobrze usystematyzowanej struktury organizacyjnej. A rotacja? Program „Czyste Powietrze” obsługują młodzi, energiczni, bardzo dynamiczni ludzie. Niektórzy bardziej od stabilizacji finansowej cenią możliwość podjęcia rynkowego ryzyka. Każdego żegnamy z żalem, ale zawsze życzymy im spełnienia zawodowych marzeń.

Jak zarządza się dużymi pieniędzmi? Ponad 3,5 miliarda złotych przekazaliście przez 30 lat beneficjentom. To spora suma...
Pieniędzmi publicznymi zarządza się przede wszystkim ostrożnie i z rozwagą. Mamy perfekcyjnie uporządkowany system operowania kapitałem. 3,5 miliarda zł przekazane przez nas przez 30 lat na tysiące ważnych inicjatyw przyniosło ogromne efekty ekologiczne oraz oszczędności u naszych beneficjentów. Bo ekologia się opłaca.

W jakim kierunku powinna iść działalność Funduszu? Tak jak wspomnieliśmy - na początku zajmowaliście się tylko wodociągami i kanalizacją. Teraz zakres jest o wiele szerszy. Czy planuje Pan jakąś rewolucję?
Cenniejsza byłaby ewolucja programów, które już realizujemy: jeszcze lepsze i jeszcze skuteczniejsze angażowanie kapitału własnego Funduszu oraz kapitału stanowiącego wkład własny beneficjentów w realizację wartościowych działań.

***

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski
Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski Anna Kaczmarz

Radosław Włoszek, Janusz Szajta i Łukasz Słoniowski - oto Menedżerowie Roku Małopolski. Prestiżowymi tytułami uhonorowano ich 15 czerwca podczas 19. Forum Przedsiębiorców Małopolski. Menedżer Roku Małopolski - te wyróżnienia wręczyliśmy po raz pierwszy. Ideą konkursu jest nagrodzenie tych menedżerów, którzy wykazywali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągali dobre wyniki ekonomiczne, a także są wrażliwi na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój. Nagrody przyznaliśmy w trzech kategoriach.

Oto laureaci konkursu Menedżer Roku Małopolski 2022

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii duże przedsiębiorstwa:

  • Radosław Włoszek, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Wyróżnienia:

  • dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Ryszard Florek, prezes Zarządu FAKRO
  • Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii średnie przedsiębiorstwa:

  • Łukasz Słoniowski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego

Wyróżnienia:

  • dr Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
  • dr Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu

Menedżer Roku Małopolski 2022 w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa:

  • Janusz Szajta, prezes Zarządu, dyrektor Wytwórni Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy

Wyróżnienia:

  • Damian Jarosz, prezes Zarządu TST Group Polska
  • Julia Bogdanowicz, dyrektor zarządzający Grupy Westa Investments

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska