– Tej gry nie trzeba nikomu przedstawiać, można śmiało przypuszczać, że każdy z nas ją zna, a większość pewnie miała okazję zagrać. Na planszy na pewno nie zabraknie najważniejszych krakowskich zabytków, ale też nowych ikonicznych miejsc. Zależy nam na tym, aby plansza ukazywała Kraków różnorodny: zabytkowy, zielony, sportowy, innowacyjny. Porównując plansze, będzie można zauważyć, jak miasto się zmieniło – mówi wiceprezydent Łukasz Sęk.
Kraków, jego atrakcje, symbole i miejsca ikoniczne zagrają nie tylko jako sceneria, ale też w roli wątków, z których każdy gracz układa własną, unikalną historię, przy okazji ćwicząc umiejętności logicznego myślenia i planowania, a także poruszania się w świecie finansów.
Poprzednia wersja krakowskiego Monopoly powstała 8 lat temu i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jedno z pól na planszy w nowej odsłonie Monopoly Kraków zostanie zagospodarowane przez mieszkańców miasta w plebiscycie internetowym. Jak zapowiedział Szymon Guz, koordynator krakowskiej edycji Monopoly, Urząd Miasta ma zaproponować mieszkańcom kilka miejsc, na które będą mogli oddać głos. Zwycięska lokalizacja trafi na planszę.
- Zmieni się cały design gry, zmienią się pola dostępne do kupienia, o które będziemy rywalizować. Również karty "szansy" i "kasy społecznej". Tam mogą zostać przemycone jakieś lokalne smaczki z życia miasta - zapowiada Szymon Guz. - W grudniu będzie oficjalna premiera gry Monopoly Kraków, będzie się to wiązało z wydarzeniem, na które zaprosimy mieszkańców. Odsłonimy wówczas wielką planszę gry, będzie ogromna - może mieć nawet 100 m2.
Dixit po krakowsku
Wielbiciele planszówek krakowskie akcenty znajdą także w popularnej planszówce Dixit, gdzie na karty trafiły znane obrazy z Muzeum Narodowego w Krakowie, .in. "Wernyhora" Jana Matejki, "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej czy "Młoda Polska" Jacka Malczewskiego.
84 zupełnie nowych kart można wykorzystać jako alternatywną talię lub pomieszać je z zestawem dowolnej gry podstawowej.
