To już 50. sezon akcji, który rozpoczął się w listopadzie i potrwa do marca. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy i są bezpłatne, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem.
Do tej pory odbyło się już wiele ciekawych spotkań w ramach akcji PTTK „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Ich uczestnicy mieli okazję m.in. odwiedzić Muzeum Katedralne na Wawelu, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Pałac Krzysztofory, Fabrykę Schindlera, Kamienicę Szołayskich, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Collegium Maius, wybrać się na spacer doliną Rudawy, posłuchać ciekawostek na temat secesji w Krakowie, historii Garbarów czy dziejów krakowskiego Rynku, pospacerować szlakiem Heleny Modrzejewskiej i Tadeusza Kościuszki, pooglądać krakowskie zegary i fontanny, a także poznać tajemnice ulic Kopernika i Szlak.
W ten weekend również spotkania PTTK zapowiadają się ciekawie. W sobotę 26 lutego zaplanowano następujące spacery: „Kościół Mariacki” (zbiórka na placu Mariackim, godz. 11:15; bilety wstępu płatne indywidualnie), „Tajemnice ulicy Mikołajskiej” (zbiórka: Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15, godz. 9) oraz „Muzeum Geologiczne PAN” (obowiązują miejscówki, do odbioru wcześniej w PTTK).
W niedzielę 27 lutego odbędą się natomiast wycieczki: „Krzysztofory: wystawa »Kraków od początku bez końca«” (obowiązują miejscówki), „Kamienica Szołayskich. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” (miejscówki) oraz „Historia krakowskiej farmacji” (zbiórka: Dom Turysty PTTK, godz. 9).
Prócz tego w niedzielę przewidziany jest wykład Katarzyny Wieczorek pt. „Tak wszystko się zaczęło: założenie i pierwsze lata działalności Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa” – dla osób zdobywających odznakę „z Pawim Piórem” (sala konferencyjna PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b, godz. 10.30, obowiązują wcześniejsze zapisy; wykłady są również transmitowane na żywo na YouTube).
Przypominamy, iż ze względu na epidemię koronawirusa wszyscy uczestnicy prelekcji i spacerów PTTK są zobowiązani do przestrzegania aktualnych zaleceń władz i służb sanitarnych. A w razie wystąpienia objawów przeziębienia – lepiej zostać w domu.
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl.
