Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę, jak szkoły pomagają uczniom nabywać tzw. kompetencje miękkie i pozwalają realizować młodzieży własne projekty społeczne związane z ich pasją.
– Obok kompetencji cyfrowych, rośnie znaczenie kompetencji miękkich, takich jak umiejętność współpracy, kreatywność, przedsiębiorczość – mówi Aleksandra Kalinowska-Nowak, Country Marketing Manager w Google, które patronują rankingowi.
Wyróżniono 140 szkół w całej Polsce. Najlepsze okazało się XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, drugie miejsce przypadło I LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, a trzecie było II LO z Myślenic. W pierwszej „10” jest jeszcze jeden reprezentant Małopolski – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Krakowskie liceum znalazło się na wysokiej pozycji w rankingu, m.in. dzięki projektowi „Załóż Maskę”. Licealiści z Krakowa pokazują, że można wyglądać modnie w masce antysmogowej.
Profesjonalnie prowadzą social media, zrobili pokaz mody w maskach antysmogowych, w którym uczestniczyło dużo mediów. Na swoich kanałach społecznościowych piszą: „Ludzie nie noszą masek, bo boją, że będą wyglądać gorzej i inaczej. Nie są też przyzwyczajeni do zakrywania twarzy. >>Załóż maskę<< ma na celu ukazanie masek jako element mody. Chcemy, aby ludzie nosili maski, nie tylko z poczucia konieczności, ale również jako część ubioru”.
– Projekty społeczne to sposób na kształcenie u młodych osób przedsiębiorczej postawy oraz odpowiedzialności za otoczenie – tłumaczy Paula Bruszewska, prezes fundacji Social Wolves organizującej olimpiadę Zwolnieni z Teorii.
– Z naszych badań wynika, że jest to dla uczniów często pierwsze doświadczenie pracy w grupie nad rzeczywistym wyzwaniem – dodaje.
Od 2014 r. powstało już 1,5 tys. uczniowskich oddolnych inicjatyw. W tym roku, przykładowo, licealiści z Małopolski stworzyli lokalny festiwal naukowy Horyzont.org, przez który inspirowali młodych z okolicy do kariery w nauce, a młodzież z Warszawy zorganizowała charytatywną trasę koncertową po domach opieki dla seniorów.
Licea w Krakowie, do których najtrudniej się dostać [RANKING]
Małopolskie szkoły w Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości
(w nawiasie miejsce w ogólnopolskim zestawieniu)
II Liceum Ogólnokształcące z Myślenic (3)
V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego (6)
III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (26)
Technikum Łączności nr 14 w Krakowie (32)
Technikum Turystyczno-Gastronomiczne w Myślenicach (33)
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego (46)
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (53)
VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie (61)
VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie (62)
IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie (87)
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Krakowie (94)
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 17. "Bajgiel"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
