Najwięcej, bo aż 830 kół gospodyń wiejskich znajduje się aktualnie (zgłaszać się można nadal) w Krajowym Rejestrze KGW prowadzonym przez ARiMR w województwie wielkopolskim. Z chwilą wpisu do rejestru koło nabywa osobowość prawną i możliwość ubiegania się o pomoc.
Termin pierwszego takiego naboru od podpisania przez prezydenta ustawy (w listopadzie 2018) minął 27 grudnia. Ustawa określa maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla KGW na realizację ich zadań. W 2018 r. budżet ustalono na poziomie 90 mln zł. Nie jest jeszcze znana data kolejnego naboru wniosków o pomoc.
Stawki pomocy dla KGW wynoszą obecnie:
- 3 tysiące złotych, jeśli koło gospodyń liczy nie więcej niż 30 osób,
- 4 tysiące złotych dla kół od 31 do 75 członków
- 5 tysięcy złotych - powyżej 75 osób w kole
Drugim województwem pod względem liczby zarejestrowanych kół jest Lubelskie - 697 KGW, dalej Małopolskie (504) i Mazowieckie (491). Najmniej kół w rejestrze mają obecnie województwa opolskie - 28 i lubuskie - 30.
Łącznie w całym kraju zarejestrowało się dotąd 4720 kół. Przypomnijmy, że przedstawiając projekt ustawy rząd szacował liczebność KGW w kraju na ok. 21 tysięcy kół powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia (powstałe po 2004 r.).