Spis treści
Mimo, że wśród nas są fani płacenia gotówką, a płatności przelewem omijają szerokim łukiem to bez wątpienia to właśnie płatności elektroniczne są najczęściej wybieranym sposobem płatności w Polsce. Takie informacje potwierdzają dane, z których wynika, że W 2024 roku dokonano ponad 2,4 miliarda transakcji BLIK, a ich łączna wartość wyniosła 347,3 miliarda złotych. W ciągu ostatnich 10 lat, od 2014 do 2024, użytkownicy BLIK wykonali 7 miliardów transakcji, a ich łączna wartość wyniosła prawie bilion złotych.
Limity przelewów w Polsce
Mimo, że w Polsce nie ma ustanowionych limitów związanych z przelewami gotówki, to aktualnie graniczną kwotą transakcji, poniżej której przelew nie podlega kontroli, jest równowartość 15 000 euro. Przekroczenie tego progu obliguje banki do informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), który decyduje o ewentualnym przekazaniu sprawy do Urzędu Skarbowego.
Na co należy zwracać uwagę wykonując przelew
Wykonując przelew należy pamiętać, że Urząd Skarbowy może kontrolować nasze wydatki oraz to na co przeznaczane są wydawane środki. Urząd skarbowy przygląda się nie tylko aktualnym przelewom. Urzędnicy mają prawo zwrócić uwagę na przelewy z przeszłości — mowa tu o transakcjach aż do 5 lat wstecz, które mogą zainteresować fiskusa.
Przejdź do galerii i zobacz jakimi przelewami może zainteresować się Urząd Skarbowy
Wykonując przelew należy zwracać uwagę na:
Tytuły przelewów - należy unikać żartobliwych tytułów
Wysokie kwoty darowizn
Przelewy spoza granic kraju.
Ograniczenia w płatności gotówką
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące limitu płatności gotówką. Jak podaje Interia - W relacjach między przedsiębiorcami, jeśli wartość transakcji przekracza 15 tys. zł, należy płacić za pośrednictwem rachunku płatniczego. W przypadku transakcji między konsumentem a przedsiębiorcą, limit wynosi 20 tys. zł.
Jak podaje Bussinesinsider niektóre banki decydują się na informowanie GIIF o przelewach o niższych kwotach, np. 10 000 euro, w zależności od wewnętrznej polityki banku. Warto pamiętać, że kontrola skarbowa może dotyczyć także mniejszych transakcji, jeśli wzbudzają one podejrzenia. Banki są zobowiązane do zgłaszania GIIF przelewów, które mogą wskazywać na nielegalną działalność, takich jak:
Cykliczne przelewy na mniejsze kwoty,
Transakcje bez danych nadawcy,
Przelewy o podejrzanych tytułach,
Podobne kwoty wysyłane do różnych odbiorców w krótkim czasie.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Tak może wzrosnąć miesięczne wynagrodzenie w 2026 roku
