https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec powiatu brzeskiego padł ofiarą oszustów działających metodą "na BLIK-a", stracił 1400 złotych. Policja przestrzega

Paweł Michalczyk
Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą "na BLIK"
Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą "na BLIK" archiwum
Był przekonany, że pomaga synowi i podał kody BLIK, a następnie zatwierdził transakcje. W ten sposób mieszkaniec powiatu brzeskiego stracił łącznie 1400 złotych. Policja przestrzega przed tego typu oszustwami, które są notowane coraz częściej.

Mieszkaniec powiatu brzeskiego 29.01.2025 odebrał wiadomość z prośbą o pomoc finansową. Był pewien, że pomaga synowi i podał kody BLIK w aplikacji bankowej swojego smartfona, po czym zatwierdził transakcje, tracąc w sumie 1400 złotych.

- Pamiętajmy, aby przed wygenerowaniem kodu BLIK upewnić się, czy to faktycznie członek rodziny lub znajomy prosi o pożyczkę - apeluje policja.

Schemat działania oszustów jest na ogół stały. - Oszuści, przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora społecznościowego, w imieniu pokrzywdzonych wysyłają wiadomości do ich znajomych czy rodziny z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczą chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, dokonaniem zakupu czy niemożnością wykonania przelewu ze swojego rachunku bankowego - wyjaśnia Ewelina Buda, rzeczniczka brzeskiej policji.

Odbiorca wiadomości, logując się do swojego banku, generuje w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesyła go rzekomemu „znajomemu lub członkowi rodziny” i zatwierdza transakcje w aplikacji mobilnej. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż sprawca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. W taki właśnie sposób 29 stycznia został oszukany mieszkaniec powiatu brzeskiego, który będąc pewien, że pomaga synowi, podał kody BLIK i zatwierdził transakcje. Łącznie stracił 1400 złotych.

Policja przestrzega: jeśli otrzymujemy prośbę o wygenerowanie kodu BLIK, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub zadzwoniła, rzeczywiście jest tą, za którą się podaje. 

- Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK, zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Zadbajmy również o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska