Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imię św. Maksymiliana Kolbe dla Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego

Marian Satała
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie ponad pół wieku czekał na swojego patrona. Został nim św. Maksymilian Maria Kolbe. Z tej okazji w czwartek 16 listopada prezydent miasta wręczy dyrektorowi placówki akt nadania imienia szkole, a młodzież w specjalnym programie artystycznym przybliży postać świętego franciszkanina. Wtedy też zostaną wręczone nagrody w kategoriach „Uczeń na Maxa”, „Nauczyciel na Maxa”, „Pracodawca na Maxa” i „Rodzic na Maxa”. Na zakończenie zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Kulinaria uczniowskie - jesienne inspiracje”, połączone z degustacją potraw wykonanych przez młodych kucharzy, wędliniarzy, piekarzy i cukierników. Kelnerzy w tym czasie zaprezentują swoje nakrycia stołów.

Pierwsza część uroczystości odbyła się we wtorek 14 listopada w kościele ojców Franciszkanów. Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski odprawił mszę świętą i wygłosił kazanie.

Po nabożeństwie była okazja pokrzepienia się smakołykami przygotowanymi przez uczniów. W czasie tego spotkania Tadeusz Zarawski, dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego wręczył przyznaną przez społeczność szkolną statuetkę "Człowiek na Maxa" metropolicie, ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu.

Nie było to jedyne wyróżnienie dla arcybiskupa. Uczestniczący w święcie król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk" z marszałkami Zbigniewem Szotą i Dobiesławem Gałą wręczyli ks. metropolicie medal królewski i ryngraf pielgrzymkowy z Jasnej Góry.

- Nie spodziewałem się takich honorów - powiedział ks. Marek Jędraszewski. - Myślałem, że fetujemy święto szkoły, uczniów i nauczycieli, tymczasem wychodzi na to, że główną osobą jest metropolita. Gratuluję wyboru patrona. Święty Maksymilian Maria Kolbe to wielka postać dla Kościoła, dla Polski.

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego działa na krakowskim rynku edukacyjnym już od ponad 50 lat. W skład zespołu wchodzą: Technikum Przemysłu Spożywczego, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum Uzupełniające dla Dorosłych. W czasie nauki uczniowie odbywają praktyki i zdobywają doświadczenie zawodowe w renomowanych firmach w Krakowie i jego okolicach.

Szkoła współpracuje z najlepszymi zakładami gastronomicznymi, cukierniami, piekarniami i masarniami oraz organizuje zagraniczne staże i praktyki zawodowe. Każdego roku uczniowie szkoły zdobywają wysokie lokaty w Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz organizowanym we Wrocławiu. Do niedawna szkoła mieściła się w budynku przy placu Jana Matejki, od zeszłego roku ma nową siedzibę przy ul. Miechowity 6.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska