Jak informują władze miasta, przeprowadzona na przełomie 2022 i 2023 r. analiza wykazała duże zainteresowania wśród mieszkańców Krakowa najmem mieszkania w formule społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Realizacja projektu SIM pozwoli na uzupełnienie oferty mieszkaniowej miasta i zmniejszenie tzw. luki czynszowej oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób posiadających zdolność czynszową, ale nieposiadających zdolności kredytowej.
Pierwotnie miasto chciało budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em, w którym Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem. Jednak aby w pełni skorzystać w tym przypadku ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. "Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera pojawiło się uzasadnione ryzyko co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia" - tłumaczą urzędnicy i przekazują, że w związku z tym zmieniono plany i wspólnie z innymi 10 gminami małopolskimi założono nową spółkę KZN SIM "Ziemia Krakowska".
Przyznany miastu grant w wysokości 3 mln zł to środki, które zostaną przeznaczone na kapitał powstałej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie. Równymi udziałowcami spółki są gminy: Kraków, Skała, Iwanowice, Alwernia, Charsznica, Gdów, Wieprz, Gołcza, Sułoszowa, Raciechowice i Pałecznica.
W przyszłości Kraków będzie musiał wnieść do spółki aportem nieruchomość - o powierzchni około 0,5 hektara - przy ulicy Padniewskiego (Nowa Huta), na której spółka wybuduje około 100-115 mieszkań czynszowych. Pierwsze mieszkania mają powstać w ciągu trzech lat. Inwestycja rozpocznie się pod koniec przyszłego roku.
Zasady wyboru najemców określi w stosownej uchwale Rada Miasta Krakowa, która wskaże kryteria pierwszeństwa i zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków.
Inwestycja mieszkaniowa finansowana będzie z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK, taniego kredytu w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) i z partycypacji przyszłych lokatorów, wynoszącej 15-25 proc. kosztów, zgodnie ze stosowną ustawą.
"Mamy okazję na bezkosztowe ze strony budżetu miasta (oprócz wniesienia działki i kosztów VAT od tej czynności) wybudowanie mieszkań czynszowych oraz zdobycie wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. W ten sposób Kraków wraz z innymi małopolskimi gminami rozpoczyna ważny projekt budowy mieszkań czynszowych" - informuje krakowski magistrat.
Na terenie 11 gmin w Małopolsce, które biorą udział w programie, ma powstać łącznie około tysiąc lokali czynszowych.
W perspektywie następnej przedstawiciele krakowskiego magistratu liczą na kolejne 250-350 takich mieszkań w stolicy Małopolski.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
