Innowacyjna Małopolska. Przyszłość przemysłu 4.0: siła automatyzacji i efektywne zarządzanie ludzkim talentem

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
Przyszłość przemysłu 4.0 będzie tematem ostatniej w tym roku konferencji regionalnej z cyklu Innowacyjna Małopolska. Na inspirującą debatę o automatyzacji i roli pracowników w tym procesie zapraszamy już 26 października do siedziby firmy Wiśniowski w Wielogłowach nieopodal Nowego Sącza.

Roboty samosprzątające, kasy samoobsługowe, kioski do zamawiania jedzenia, bankomaty czy różnego rodzaju aplikacje i chatboty to tylko niektóre przykłady automatyzacji naszego codziennego życia. Jak je zmienia? Z pewnością ułatwia, przyspiesza, pozwala zaoszczędzić czas, a czasem nawet pieniądz. Nic dziwnego zatem, że zmiany te dokonują się również w biznesie. Postęp technologiczny i transformacja cyfrowa wymuszają zmianę sposobu działania i prowadzenia firm. Automatyzacja i cyfryzacja stają się koniecznością. To już nie tylko kwestia rozwoju i bycia konkurencyjnym. To coraz częściej kwestia „być albo nie być”.

Z pewnością jedną z najpotężniejszych technologii rozwijanych przez ludzkość, którą możemy wykorzystać jest AI. Możliwości, które daje już są lub wkrótce będą nieograniczone. Niesie ona jednak za sobą również pewne zagrożenia. O tym co kryje technologia, na punkcie której oszalał świat i jakie znaczenia będzie mieć dla organizacji pracy opowie Tomasz Jaworski – Dyrektor Transformacji Cyfrowej Sektora Publicznego w Microsoft w speechu pt.: Sztuczna inteligencja – uwolni nas od pracy czy w niej zastąpi?

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2021 r. na każde 10 tysięcy zatrudnionych w polskim przemyśle pracowników przypadały tylko 63 roboty. W Niemczech wskaźnik ten wynosi 397, w Czechach – 168, na Słowacji – 143, na Węgrzech – 115. Światowym liderem w tej kwestii jest Korea Południowa, gdzie robotów przypada ponad 931. Te dane pokazują, że polski przemysł ma do nadrobienia spore zaległości. Na szczęście w ostatnich latach ostro zabrał się do pracy. Są nawet dziedziny, w których poziom polskiej automatyzacji jest znacznie wyższy niż średnia europejska. Według danych Eurostatu, w sektorze budownictwa i naprawy maszyn 25% polskich firm korzysta z maszyn, podczas gdy średnia europejska wynosi zaledwie 8%. Podobnie sytuacja wygląda w handlu (38% do 9%) oraz sprzątaniu obiektów i usuwaniu obiektów (48% do 29%).

Podczas panelu dyskusyjnego Inteligentna fabryka przyszłości – miejsce współpracy ludzi i robotów porozmawiamy o tym od czego zacząć wprowadzanie automatyzacji, jak dobrać odpowiednie linie produkcyjne i roboty przemysłowe, jak zaplanować zmianę, jak ułożyć współpracę człowiek – robot oraz o tym jakich efektów oczekiwać. W panelu udział wezmą: Krystyna Baran – Prezes Zarządu WIŚNIOWSKI, Jarosław Gracel – Prezes Zarządu ASTOR, Bartosz Józefowski – Wicedyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym oraz Bartłomiej Skrzydlewski – Prezes Zarządu Amplus. Dyskusję poprowadzi Zbigniew Bartuś – redaktor, publicysta, obecnie piszący dla Forsal.pl, Dziennika Gazety Prawnej oraz Infor.pl.

Podobnie jak podczas poprzednich konferencji druga część wydarzenia poświęcona zostanie zagadnieniu sukcesji w firmach rodzinnych. Jest ona prawdziwym wyzwaniem i dylematem dla właścicieli chcących przekazać firmę swoim następcom. Tym razem porozmawiamy o fundacjach rodzinnych. To nowe, korzystne narzędzie umożliwiające w procesie sukcesji ochronę majątku przedsiębiorcy przy jednoczesnym finansowym zabezpieczeniu bliskich osób. Zakładanie fundacji rodzinnych jest możliwe w Polsce od maja 2023 r. W eksperckiej rozmowie temat sukcesji z punktu prawnego, ale także emocjonalnego przybliżą nam: Łukasz Martyniec – doradca sukcesyjny, prawnik, doradca finansowy i wykładowca oraz lokalny przedsiębiorca, który podzieli się swoim osobistym doświadczeniem przekazywania firmy i sterów młodszemu pokoleniu.

Finałem konferencji będzie wystąpienie eksperckie Michała Warzały z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który opowie o Funduszach Europejskich dla Małopolski w perspektywie 2021 – 2027, głównie w kontekście wsparcia przedsiębiorstw w zakresie wdrażania innowacji, automatyzacji i robotyzacji.

Po konferencji na uczestników, biorących udział w wydarzeniu stacjonarnie czeka możliwość skonfrontowania zdobytej wiedzy, z tym jak to wygląda w praktyce. Swoje podwoje otworzy przed nami firma WIŚNIOWSKI zapraszając do zwiedzania swoich zautomatyzowanych hal produkcyjnych. Firma Wiśniowski to największy w Polsce producent bram garażowych, przemysłowych i systemów ogrodzeniowych. Przedsiębiorstwo zostało utworzone w 1989 roku przez Andrzeja Wiśniowskiego. Ponad 3 dekady doświadczenia na rynku pozwoliły zbudować silną pozycję w Europie. Produkty marki obecne są w ponad 30 krajach na całym świecie. Firmę wyróżnia niemal w pełni zautomatyzowany proces produkcji, który pozwala na wymierne oszczędności energetyczne, zmniejszenie zużycia surowców, zasobów naturalnych oraz ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów.

Aby wziąć udział w konferencji wystarczy się zarejestrować. Link do rejestracji oraz szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska