Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadinsp. dr Krzysztof Pobuta: Policjant ma służyć obywatelom, dbać o ich bezpieczeństwo, nieść pomoc i wspierać fachową wiedzą

Katarzyna Wójcik
©K_KAPICA_AFK
Każdy zapewne zna policjanta, który choć raz wyciągnął do nas pomocną dłoń. Dla którego służba to nie tylko praca, ale przede wszystkim misja. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie organizuje koleją edycję plebiscytu „Policjant Roku Małopolski”. Wydarzeniu patronuje „Gazeta Krakowska”, a także Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik. Na temat akcji rozmawiamy z nadinspektorem dr. Krzysztofem Pobutą, Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać do 11 listopada.

Jak Pan podsumuje poprzednie edycje plebiscytu Policjant Roku Małopolski ?
Jestem przekonany, że Plebiscyt na najlepszego Policjanta Roku jest bardzo istotny z punktu społeczeństwa jak i samych policjantów. To już szósta edycja i śmiało można powiedzieć, że stał się już tradycją małopolskiej Policji. W poprzednich latach konkurs wygrywali funkcjonariusze, którzy byli bardzo pozytywnie oceniani przez mieszkańców województwa i swoją pracą na rzecz lokalnej społeczności zdobyli sympatię i ludzkie zaufanie. Jestem przeświadczony o tym, że również w tym roku po najwyższe laury sięgną najlepsi z najlepszych, którzy według Małopolan, zasługują na to wyróżnienie.

Taka akcja to forma nagrody, wyróżnienia tych najbardziej pracowitych funkcjonariuszy?
Bez wątpienia jest to wyróżnienie szczególne, bo otrzymane od społeczeństwa. Jury wybierze laureatów spośród kandydatów zgłoszonych przez czytelników Gazety Krakowskiej, mieszkańców Małopolski czy turystów odwiedzających nasz region. Zgłoszenie kandydatury do plebiscytu jednoznacznie świadczy o docenieniu przez mieszkańców zaangażowania w służbę danego policjanta. Taka nominacja będzie dla policjanta na pewno powodem do dumy i będzie go motywować do dalszej pracy. Dla laureatów przewidziane są także nagrody pieniężne. Zarówno na szczeblu komend powiatowych i jak komendy wojewódzkiej zawsze nagradzaliśmy, także finansowo, policjantów za bohaterskie działania czy inne zasługi na rzecz lokalnej społeczności. Ale ważne, żeby wyróżnić także tych funkcjonariuszy, którzy każdego dnia realizują nawet mniej spektakularne działania ale które również zyskują uznanie w oczach społeczeństwa.

Co będzie brane pod uwagę przez członków komisji plebiscytowej podczas wyboru tegorocznych zwycięzców?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji będziemy bardzo uważnie rozpatrywać każde zgłoszenie gdyż nie ukrywam, że bardzo zależy nam na społecznej ocenie pracy podległych funkcjonariuszy. Bo policjant ma służyć obywatelom, dbać o ich bezpieczeństwo, nieść pomoc i wspierać fachową wiedzą. Właśnie takie sygnały, opinia ludzi o nas, o naszej pracy będzie jest dla nas bardzo ważna.

Czym powinien charakteryzować się idealny policjant?
Oczywiście, mógłbym tutaj wymienić bardzo dużo przymiotów wzorowego policjanta jak np. odwagę, szacunek dla prawa, umiejętność obserwacji czy doskonałą sprawność fizyczną , ale przede wszystkim policjant powinien być człowiekiem, który stawia dobro innych na pierwszym miejscu. To praca dla wybranych, tych, którzy chcą służyć społeczeństwu, nawet z narażeniem własnego życia. Co roku dochodzi do zdarzeń, kiedy policjanci ratują ludzi z pożarów, wyciągają z wody tonących, niosą pomoc niedoszłym samobójcom. Naturalnie, nie każdy funkcjonariusz ma na co dzień sposobność ratowania życia. Dla mnie równie ważna jest także codzienna, pełna zaangażowania służba na rzecz miejscowej społeczności. Prawdziwe oddanie swojej pracy po prostu widać. Bardzo często dochodzi do tego jeszcze prowadzona przez policjanta działalność charytatywna, robienie pozytywnych rzeczy dla dobra ludzi w czasie wolnym od służby.

Policjant to taki zawód, który sprawuje się właściwie przez cały czas, 24h/7?
Często na łamach Gazety opisują przecież Państwo przypadki, gdy policjant będąc po służbie zatrzymuje nietrzeźwych kierowców, łapie złodzieja, czy sprawców napadu na sklep. Podejmuje interwencję, nie zważając na to czy jest na służbie czy już po za nią, bo widzi, że dochodzi do łamania prawa i proszę mi uwierzyć nie może być inaczej. Ten zawód ma się po prostu we krwi. On zrasta się z człowiekiem powodując, że policjantem jest się zawsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska