- Nasz wniosek dotyczy sposobu ogrzewania panelu poniżej temperatury mięknięcia szkła oraz powyżej temperatury rozkładu folii typu EVA lub typu Tedlar. Pozwoli to na późniejszą separację mieszaniny szkła, krzemu i cennych metali znanymi metodami separacji, co jest kluczowe dla całego procesu recyklingu – wyjaśnia Marcin Karbowniczek, prezes Zarządu 2loop Tech SA. - Technologia ta będzie umożliwiać praktycznie bezodpadowe zagospodarowanie zużytych paneli PV i co ważne, przy odpowiednim zastosowaniu, jest neutralna środowiskowo – zaznacza.
Miliony ton odpadów

Ile tych odpadów może być? Z roku na rok coraz więcej. Szacuje się – jak informuje 2loop Tech – że w 2050 roku „wyprodukujemy” ich na całym świecie blisko 80 milionów ton. Rozwiązaniem jest wypracowanie – już teraz – takich metod recyklingu, aby panele dało się w całości zutylizować.
- Dzięki zespołowi naukowców prace nad doskonaleniem naszej innowacyjnej metody recyklingu paneli PV są bardzo zaawansowane i sukcesywnie chcemy zabezpieczać patentowo wypracowany przez nas know-how – zaznacza Marcin Karbowniczek. - Biorąc pod uwagę zainteresowanie rynku oraz perspektywę rozwoju branży dążymy, aby nasza firma była europejskim liderem zagospodarowania zużytych paneli PV. Dotyczy to zarówno opracowywanych technologii, z których będzie można korzystać na zasadzie licencji, jak również samego procesu recyklingu.
Czy firma poradzi sobie z tym? - Oprócz badań własnych, prowadzimy również badania w konsorcjum z Akademią Górniczo–Hutniczą, a docelowo w ramach konsorcjum przewidywana jest również współpraca z VSB Technical University w Ostrawie – wyjaśniają przedstawiciele 2loop Tech.
Nic więc dziwnego, że 2loop Tech patentuje swoją najcenniejszą technologię. Ale to nie wszystko. – Będziemy składali kolejne wnioski – zapowiada firma. Pierwszy wniosek do Urzędu Patentowego RP dotyczy „wynalazku jakim jest sposób recyklingu krzemowych paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych lub polikrystalicznych, zbudowanych warstwowo z płyty szklanej, folii typu EVA lub Tedlar oraz warstwy krzemowej”.
Miliardy dolarów z recyklingu

O tym, że „gra jest warta świeczki” świadczą choćby dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Jej eksperci szacują, że rynek przeróbki paneli PV może sięgnąć astronomicznej sumy 15 miliardów dolarów. Warunkiem musi być jednak pełny lub prawie pełny recykling.
- Już teraz wiemy, że technologia opracowywana przez AGH wraz z firmą 2loop Tech SA pozwoli na odzysk prawie 99 procent surowców z obecnie produkowanych paneli PV – mówi prof. Marek Cała, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Dla przykładu, najbardziej zaawansowani w Europie Francuzi odzyskują z paneli około 95% surowców. To dużo, ale my jesteśmy lepsi – dodaje prof. Cała.
O skali problemu świadczy choćby to, że w ciągu najbliższych lat w Polsce trzeba się będzie zając ponad 100 000 ton paneli. Nie można ich wyrzucić bowiem po pierwsze - zabrania tego prawo, a po drugie – jest to nieopłacalne.
- Obecnie około 95% sprzedawanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Poza krzemem są to również np. metale szlachetne jak srebro – wyjaśnia prof. Marek Cała. - Krzem, który potrzebny jest do ogniw, musi być bardzo wysokiej czystości i taki będziemy odzyskiwać. To zbyt cenny surowiec, aby go po prostu wyrzucić. Poza korzyściami ekonomicznymi recyklingu, warto zaznaczyć ogromne korzyści środowiskowe – dodaj prof. Cała.
- Nasza metoda będzie gwarantowała producentom, m.in. ze względu na odzysk surowców, optymalną ekonomicznie metodę utylizacji paneli PV – zapewnia Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech S.A. - Patrząc zaś na skalę zainteresowania naszą technologią, jest niemal pewne, że będzie musiało powstać wiele zakładów przeróbki, aby sprostać wymogom rynku. Już teraz mamy pracę na co najmniej 30 najbliższych lat – stwierdza Karbowniczek.
