Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpieczny jest nasz Kraków? Opublikowano raport

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press
81,3 proc. mieszkańców twierdzi, że Kraków jest bezpiecznym miastem, a 70,4 proc. ankietowanych, czyli o 5 proc. więcej niż w 2017 r., ma zaufanie do policji – wynika z badań przeprowadzonych w październiku 2018 r. przez Biuro Badań Społecznych Obserwator.

Magistrat podaje: Od kilku lat na terenie Krakowa utrzymuje się spadkowa tendencja przestępczości – w ubiegłym roku odnotowano znacznie mniej przestępstw niż rok wcześniej. Wraz ze zmniejszającą się liczbą przestępstw wzrosła wykrywalność i skuteczność policji w zatrzymywaniu sprawców na gorącym uczynku.

W ostatnich pięciu latach liczba przestępstw stwierdzonych spadła o 32,8 proc. – z 26 813 do 18 017. Jednocześnie wykrywalność wyniosła 58 proc. – o ponad 10 proc. więcej niż w 2014 r.

W wielu puntach Krakowa spotkać można niedokończone, szpecące okolice budynki. Tzw. szkieletory są jednym z problemów Krakowa.

Krakowskie miejsca wstydu! Tego nie powinno być w naszym mieście

Mniej jest także stwierdzonych przestępstw kryminalnych – o 2156 względem roku 2017 r. Z kolei liczba przestępstw najbardziej społecznie dokuczliwych, do których zaliczamy: kradzież rzeczy cudzej, samochodu, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, przestępstwa rozbójnicze, bójka i pobicie oraz uszczerbek na zdrowiu wyniosła 6817 i była o 720 mniejsza niż rok wcześniej.

W 2018 r. zanotowano niewielki (o 92 przypadki) wzrost przestępczość gospodarczej – przywłaszczeń i wyłudzeń niewielkich kwot pieniędzy dokonywanych przy użyciu komputera, rośnie też wykrywalność w kategorii przestępstw narkotykowych, a spada liczba czynów karalnych popełnionych przez nieletnich.

W ubiegłym roku na krakowskich drogach doszło do ponad 950 wypadków drogowych i ponad 9300 kolizji. Z danych Komendy Miejskiej Policji wynika, że zginęły w nich 23 osoby, a ponad 1000 zostało rannych. Cieszy fakt, że mniej jest kierujących po alkoholu i środkach odurzających – w ubiegłym roku pod tym kątem skontrolowano ponad 718 tys. kierowców.

W 2018 r. krakowscy policjanci interweniowali średnio ponad 200 razy dziennie, co daje 77 088 interwencji łącznie, a na przyjazd policji na miejsce zdarzenia trzeba było czekać niewiele ponad 11 minut.

Aby krakowianie i turyści mogli czuć się bezpiecznie, miasto co roku przeznacza duże środki z budżetu m.in. na zakup samochodów policyjnych i innego sprzętu, dodatkowe płatne służby policjantów Wydziału Ruchu Drogowego czy staże adaptacyjne dla policjantów. W latach 2014-2018 Komenda Miejska Policji w Krakowie otrzymała z UMK i Rad Dzielnic ponad 1,6 mln zł.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Barometr Bartusia. Parodia ochrony! Uczestnicy imprez narażeni są na śmiertelne niebezpieczeństwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska