Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dawny dom dobroczynności przy Dietla stanie się domem dla bogaczy [ZDJĘCIA]

Mateusz Drożdż
Po takich klatkach schodowych chodziły siostry koletki i staruszkowie
Po takich klatkach schodowych chodziły siostry koletki i staruszkowie Andrzej Banaś
Przejeżdżając ulicą Dietla, widzimy tyły zaniedbanego budynku. Niedługo były klasztor Sióstr Koletek i niegdysiejszy budynek Krakowskiego Towarzystwa Dobroczynności zmieni się w dom dla bogaczy.

W opustoszałym gmachu pozostały ślady po usuniętych kaloryferach, staroświeckie klamki, odrapany tynk. Zza brudnych i czasem rozbitych szyb widać z jednej strony budynku zaniedbaną zieleń, a z drugiej Wawel. Zadziwia dobrze utrzymany parkiet, a dech w piersiach zapiera dawna kaplica z chórem, zwłaszcza zdobiąca ją polichromia z symbolami czterech ewangelistów, 12 znaków zodiaku oraz ornamentami roślinnymi. Przy wejściu do budynku wmurowano napis: "Towarzystwo Dobroczynności w Krakowie dom ten schronienia ubogich zbudowało w r. 1882 z darów i składek publicznych w całym kraju zbieranych".

Wchodzący w skład gmachu Towarzystwa dawny klasztor Koletek opustoszał w latach 20. XIX wieku, gdy po ponad trzech stuleciach użytkowania ostatnie mieszkające w nim siostry przeniosły się do klasztoru Bernardynek przy ul. Poselskiej, a zabudowania i parcelę zakupiły osoby prywatne.

To one sprezentowały je potem Towarzystwu Dobroczynności, które pomagało ubogim, chorym i pokrzywdzonym przez los chrześcijanom. Organizacja wprowadziła się pod ten adres w 1854 r., gdy sprezentowano jej dawny klasztor Sióstr Koletek. Potem dobudowano do niego 3-piętrowy gmach projektu znanego krakowskiego architekta Karola Zaremby, który oficjalnie otwarto i poświęcono w poniedziałek 30 października 1882 r. Według relacji "Czasu" biskup pocieszył przy tej okazji zgromadzonych ubogich, mówiąc, że są ważną częścią społeczeństwa chrześcijańskiego.

Towarzystwo zlikwidowane zostało w czasach Polski Ludowej. Wcześniej przez ponad sto lat pomagało ubogim, prowadziło przytułek dla sierot, schronisko dla starców, kupowało biednym żywność, odzież, opał i leki. Miało hojnych donatorów, ale także korzystało z ofiar wiernych wrzucanych do skarbonek w kościołach i przy ołtarzu w Bramie Floriańskiej. W latach I wojny urządziło w swoim budynku szpital wojskowy, a w latach 30. XX wieku dobudowało dwa dalsze skrzydła.

Jeszcze niedawno budynek wykorzystywała Opera Krakowska, by prowadzić tam swoje próby śpiewacze, a wcześniej działało tam Medyczne Studium Zawodowe nr 4 i jego internat.

Koletek 12 to jedna z najlepszych lokalizacji w mieście, położona u podnóża Wawelu, niedaleko Wisły. Zgodnie z planami inwestora ma tam powstać kompleks luksusowych apartamentów z piwniczką win, salą bilardową i palarnią cygar, nie wspominając o sali kinowej, basenie, pomieszczeniach fitness oraz o ogrodzie z rzeźbami Bronisława Chromego.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska