
Porównuj ceny w hurtowniach i kupuj dużo naraz
Sporo można zaoszczędzić na etapie zakupu materiałów budowlanych. Nie warto jednak kupować materiałów z najniższej półki – lepiej wybrać produkty wyższej jakości, ponieważ będą trwalsze. Oszczędności należy szukać, porównując ceny między różnymi hurtowniami. Im więcej sklepów sprawdzimy, tym większa szansa, że uda się wydać nawet o kilka tysięcy złotych mniej. Na porównywanie opłaca się więc poświęcić dużo czasu.
Trzeba pamiętać, że wiele hurtowni oferuje rabaty lub bezpłatny dowóz materiałów na plac budowy, jeśli klient złoży odpowiednio duże zamówienie. Warto pytać o taką możliwość i negocjować z hurtownią – to dobra okazja do oszczędności. Jeśli równocześnie buduje się ktoś znajomy, można nawet rozważyć połączenie zakupów, żeby otrzymać rabat.

Nie daj się nabrać oszustom
Zdarzają się na rynku produkty budowlane, w przypadku których reklama mija się z prawdą. W efekcie część osób, które próbują zaoszczędzić na materiałach budowlanych, pada ofiarą nieuczciwych praktyk producentów lub sprzedawców. Nieraz dopiero po latach wychodzi na jaw, że np. zakupiony materiał miał gorsze parametry, niż reklamowano. Jak się przed tym uchronić?
Rad w tej kwestii udzielił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK warto szukać na kupowanych materiałach oznakowania CE lub znaku budowlanego – świadczą one, że producent zobowiązał się przestrzegać określonych norm jakości. Warto też sprawdzić, czy parametry materiału, które są nam zachwalane, zgadzają się z parametrami podanymi w deklaracji właściwości użytkowych (powinna być dołączona do każdego produktu). Opłaca się wreszcie sprawdzić, czy dany materiał nie trafił do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych.
Jeśli zostaniemy oszukani, wadliwy materiał zawsze warto reklamować. Klient ma na to 2 lata od zakupu, a jeśli reklamacja zostanie uznana, można uzyskać m.in. obniżenie ceny, zwrot pieniędzy, wymianę produktu lub jego naprawę.

Kupuj poza sezonem i poluj na promocje
Częstym błędem osób budujących się jest skupianie się tylko na obecnym etapie budowy i zapominanie o etapach kolejnych. Takie myślenie powoduje, że przegapiamy np. promocje na materiały wykończeniowe, bo dopiero wznosimy mury. Tymczasem nieraz bardziej opłaca się kupić np. panele podłogowe po okazyjnej cenie i przechować je na później. To samo można zrobić choćby z kafelkami czy armaturą łazienkową. Oczywiście trzeba pamiętać, by przechowywać je w odpowiednich warunkach.
Innym dobrym pomysłem na uzyskanie niższych cen jest kupowanie materiałów poza sezonem. Generalnie rzecz biorąc na najlepsze ceny można liczyć zimą i wczesną wiosną. Wtedy tanie są z reguły m.in. okna czy materiały ociepleniowe.

Oszczędzaj na ekipie, ale mądrze
Jeśli mamy odpowiednie umiejętności, opłaca się wiele prac na budowie wykonać samodzielnie – to ogromna oszczędność. Czasem jednak trzeba zatrudnić fachowców. Najlepsza będzie zawsze ekipa z polecenia, sprawdzona przez kogoś, komu ufamy, jednak nie zawsze można skorzystać z tej opcji.
W takiej sytuacji najlepiej przesłać projekt domu wielu ekipom z prośbą o szczegółową wycenę, a następnie porównać oferty ze sobą. Różnice w cenie potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwracajmy jednak szczególną uwagę na koszty dodatkowe – może się bowiem okazać, że np. bardzo atrakcyjna cenowo ekipa nie ma własnego sprzętu i oczekuje, że klient wynajmie go na swój koszt.
Zanim wybierzemy konkretną ekipę, trzeba dowiedzieć się, przy jakich budynkach ostatnio pracowała – i pojechać je zobaczyć. Przy okazji można też porozmawiać z właścicielami tych domów. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób, żeby uchronić się przed partaczami.