https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Jak oglądać piłkę nożną". Przeczytaj, by poprawnie czytać grę

Krzysztof Kawa
„Jak oglądać piłkę nożną”. Autor: Ruud Gullit. Wydawnictwo: Sine Qua Non. Liczba stron: 331. Cena: 39,90 zł.
„Jak oglądać piłkę nożną”. Autor: Ruud Gullit. Wydawnictwo: Sine Qua Non. Liczba stron: 331. Cena: 39,90 zł.
Świetny tytuł, efektowna okładka, znakomity autor - pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy sięgamy po książkę z zaciekawieniem. W tym wypadku wszystkie trzy warunki są spełnione.

Nie będę ukrywał, że Ruud Gullit to jeden z piłkarskich idoli mojej młodości, piłkarz, który mnie fascynował tyleż fryzurą (w tamtych czasach ekstrawagancja nie była znakiem rozpoznawczym sportowców), co umiejętnościami. Milan z końca lat 80. był jedną z najwspanialszych drużyn klubowych, jaką kiedykolwiek miałem możliwość oglądać. To wszystko nie daje Holendrowi mandatu do tego, by być wyjątkowym autorem, a jednak okazało się, że i na tym polu ma talent ponadprzeciętny (choć z pewnością przy pisaniu korzystał z pomocy zawodowca).

Książka „Jak oglądać piłkę nożną” ujmuje polotem, ale nade wszystko przenikliwością. Czasem wydaje się, że porusza tematy nazbyt oczywiste, nie skażone walorem oryginalności. A jednak to bardzo mylne wrażenie. Gullit rozbiera na czynniki pierwsze wszystko to, co składa się na pracę piłkarza w taki sposób, że ma się ochotę - co za paradoks - natychmiast odłożyć książkę i zacząć oglądać mecz, by sprawdzić, czy zdołamy dostrzec na boisku to samo, co nasz mentor.

Jedna uwaga dotycząca tłumaczenia, skądinąd bardzo dobrego. W redakcji walczę z określeniami „krótki” i „długi” słupek, nakazując autorom używania poprawnych stwierdzeń „bliższy” i „dalszy”. Teraz dojdzie mi perswadowanie, by nie wzorowali się w tym względzie na polecanej przeze mnie książce Gullita.

https://www.dziennikpolski24.pl/sport/sportowa-polka-recenzje-ksiazek/

Sportowy24.pl w Małopolsce

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gulit
W żargonie piłkarskim zdecydowanie częściej mówi się; graj na krótki słupek, graj na długi słupek - a nie; graj na bliższy słupek, graj na dalszy słupek.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska