MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak podlewać ogród, gdy jest upał? Uważaj na te błędy, bo możesz zniszczyć rośliny. Sprawdź, jak dobrze nawodnić ogród, gdy panuje skwar

Katarzyna Piojda
Wideo
od 7 lat
Podlewanie roślin w ogrodzie to niby prosta sprawa, jednak często popełniamy przy tym błędy. Są one szczególnie „kosztowne” podczas upałów. Podlewając nieodpowiednio poszczególne okazy, nie tylko zużywamy więcej wody, ale też możemy spowodować ich uszkodzenia oraz choroby. Podpowiadamy, kiedy i jak podlewać rośliny ogrodowe, żeby było to dla nich dobre, a przy tym skuteczne.

Spis treści

Kiedy podlewać rośliny w upalny dzień?

Pierwsza, podstawowa zasada brzmi: podlewaj ogród rano, zanim słońce zacznie mocno świecić (mniej więcej do godz. 8.00), nie wcześniej niż późnym popołudniem (po godz. 17.00) albo wieczorem. Wówczas słońce nie sparzy roślin. Dlaczego pora podlewania jest tak istotna? – Przede wszystkim dlatego, że krople wody pozostające na roślinie, zachowują się jak soczewka – mówi Jarosław Mikietyński, wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB. – Jeżeli promienie słoneczne są silne, to krople wody osadzone na liściach skupiają te promienie. W efekcie słońce może sparzyć, spalić liście rośliny.

Podlewanie ogrodu
Tak nie podlewaj! Rośliny najlepiej podlewać przy samej ziemi. Lanie wody po całej roślinie powoduje, że mniej jej dociera do korzeni, a dodatkowo grozi to poparzeniem rośliny. WDnet/pixabay.com

Podlewanie a choroby roślin

Istnieje kolejny powód, dla którego nie powinno się podlewać kwiatów, krzewów i drzew w najgorętszą porę dnia. – Chodzi o choroby grzybowe i bakterie – podkreśla Mikietyński. – Upał i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi grzybów. Po pierwszym podlaniu roślin w samo południe grzyby pewnie się nie pojawią, ale jeśli będziemy błędnie powtarzali ten zabieg, grzyby zaatakują nasze rośliny. Rozwojowi chorób grzybowych służy także moczenie liści i pędów. Unikajmy więc tego nie tylko wtedy, gdy na rośliny świeci słońce.

Jak skutecznie podlewać rośliny, gdy jest gorąco?

Następna zasada podlewania: nie podlewaj całej rośliny, tylko ziemię, w której rośnie. – To od tego, ile wody dostarczymy do korzeni, zależy wzrost i rozwój rośliny – tłumaczy ogrodnik. Rzecz nie dotyczy jednak trawy, którą podlewamy w całości.

Zasada ta ma zastosowanie nie tylko w przypadku roślin liściastych, ale również iglaków. – Drzewa czy inne rośliny iglaste wolą nawet, gdy wodę lejemy na ziemię nie tuż przy pniu, ale w nieco większym promieniu wokół niego.

Polecamy: Kwiaty do ogrodu, które nie boją się słońca i suszy. Są piękne i nie trzeba ich ciągle podlewać

Rodzaj gleby ma znaczenie przy podlewaniu ogrodu

Kolejna zasada: rozpoznanie rodzaju gleby. Jeśli ziemia w ogrodzie jest sucha, piaszczysta, lekka, trzeba jej dostarczać więcej wody niż glebie gliniastej, ciężkiej. Lekka gleba powoduje, że woda szybciej z niej wyparowuje. Znalazła się i na to rada: kompostowanie oraz ściółkowanie gleby. Te zabiegi powodują spowolnienie odparowywania wody z ziemi. Istnieją także środki, tzw. hydrożele, które mają na celu zatrzymanie wody w glebie. Producenci zachwalają, że te preparaty pozwalają zaoszczędzić nawet ponad 70 procent wody zużywanej do podlewania roślin.

Jest wiele pięknych kwiatów, które mogą ozdobić nawet bardzo słoneczny balkon.

Najlepsze kwiaty na słoneczny balkon. Poznaj rośliny, które ...

Podlewanie ogrodu – raz, a dobrze

Kolejna zasada: podlewaj raz, a dobrze. – Częste, nawet codziennie podlewanie, lecz powierzchowne, jest nieskuteczne – zaznacza rozmówca. – To dlatego, że jest zbyt mało wody, więc ona nie dotrze do korzeni rośliny. Płytkie warstwy gleby natomiast szybko wysychają. Skutek bywa taki, że roślina, mimo że woda dostarczana jest jej regularnie, usycha, żółknie. Z tego względu ważne jest, aby woda dotarła przynajmniej 10 centymetrów pod powierzchnię gleby.

Podlewaj umiarkowanym strumieniem wody

Podlewanie silnym strumieniem wody z węża może zaszkodzić, a nie pomóc roślinie. Dotyczy to głównie roślin wrażliwych oraz młodych, ale nie tylko. Nawet jeżeli od razu nie zauważymy połamanych łodyg i liści, mogą one zostać uszkodzone, a efekt będzie widoczny za kilka, kilkanaście dni. Podobnie zdarza się w sytuacji nasion. Jeżeli jeszcze nie wykiełkowały, silny strumień wody może je wypłukać z ziemi.

Mokra ziemia też nie jest dobra

Ostatnia zasada: co za dużo to niezdrowo – sprawdza się też w przypadku podlewania. Zbyt obfite podlewanie kwiatów, bylin i drzew prowadzi do gnicia korzeni, w rezultacie osłabienia systemu korzeniowego oraz do rozwoju chorób grzybowych. Przeważnie nie jest to problem, kiedy podlewamy rośliny w ogrodzie, szczególnie podczas upałów. Ale bardziej ryzykowna jest sytuacja z roślinami doniczkowymi, czy to w domu. W pojemnikach koniecznie musi być odpływ, aby nadmiar wody mógł spłynąć.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska