https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozładować korki na zakopiance? Radny ma pomysł

Tomasz Mateusiak
Marek Trzaskoś chce dać kierowcom bezpośredni podgląd sytuacji na zakopiance. Mogliby ją oglądać np. na tabletach
Marek Trzaskoś chce dać kierowcom bezpośredni podgląd sytuacji na zakopiance. Mogliby ją oglądać np. na tabletach Tomasz Mateusiak
Pojawił się kolejny pomysł na rozładowanie korków zarówno w samym Zakopanem, jak i naostatnich kilometrach prowadzącej do miasta zakopianki. Radny spod Giewontu Marek Trzaskoś uważa, że kierowcy nie będą stać w kilometrowych zatorach, jeśli będą ich obserwować kamery. - Podgląd powinna mieć policja, która będzie wysyłać funkcjonariusza tam, gdziezrobi się korek. A policjant rozładuje zator - tłumaczy swoją koncepcję radny.

TOP 10 największych muzeów w Małopolsce [ZDJĘCIA]

Kierowcy na co dzień jeżdżący po podhalańskich drogach zdążyli się już przyzwyczaić, że w ciągu roku jest kilkadziesiąt dni, kiedy przejechanie 5-kilometrowego odcinka pomiędzy centrum Zakopanego a skrzyżowaniem w Poroninie zajmuje więcej czasu niż pokonanie 75 km drogi z Nowego Targu do Krakowa! Ostatnio doświadczyli tego kilkanaście dni temu, gdy kończyły się zimowe ferie.

- Wystarczy, by w niedużym odstępie czasu do Zakopanego jechały dwa pociągi. Wówczas zamykany jest przejazd kolejowy na newralgicznym skrzyżowaniu w Poroninie i już mamy korek gigant - mówi Marek Trzaskoś, wiceprzewodniczący zakopiańskiej rady miasta. - W sezonie zaś w korku nagle staje niemal całe miasto. Sam jestem kierowcą i często muszę w takim korku stać. Czas się tym zająć.

Zdaniem Trzaskosia, dopóki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie przebuduje skrzyżowania w Poroninie, w jego okolicy powinny stanąć kamery. - Takie urządzenia są niedrogie - mówi radny. - Nie potrzeba do nich kabli, bo mogą nadawać obraz drogą radiową. Sygnał trafiałby do straży miejskiej.

Zaś osoba tam dyżurująca, gdy tylko zauważy korek, zadzwoni na policję i poprosi o wysłanie na miejsce policjanta, który ręcznie rozładuje zator. - Co prawda teraz na policję też może zadzwonić osobiście jakiś kierowca, ale prawdopodobnie zostanie zbyty - mówi Trzaskoś. - Sam informowałem o korku. Zawsze słyszałem, że nie ma wolnych patroli. Sądzę jednak, że strażnik nie zostałby zbyty.

Gdyby kamery na zakopiance zdały egzamin, powinny zostać zainstalowane też w samym Zakopanem, nie tylko na wylocie w stronę Krakowa, ale i w innych punktach - w stronę Morskiego Oka czy Kościeliska. To właśnie tam, zwłaszcza w sezonie letnim, tworzą się korki.

Bezpośrednia transmisja z sytuacji na drogach powinna znaleźć się też w internecie. Kierowcy wyruszający w trasę mogliby zobaczyć, co ich czeka i ewentualnie odczekać z wyjazdem lub wybrać inną drogę.

Sceptycznie jednak do pomysłu podchodzi policja. - Rozwiązanie nie jest głupie, ale trzeba pamiętać, że jesteśmy ograniczeni kadrowo - mówi Kazimierz Pietruch, rzecznik zakopiańskiej policji. - Dlatego nie możemy zagwarantować, że zawsze, gdy w Poroninie ustawi się korek, wyślemy tam policjantów. Jeśli w międzyczasie w innym miejscu będzie wypadek czy kolizja, to radiowóz będzie musiał jechać tam.

Otwarci na pomysł są natomiast drogowcy zarządzający zakopianką, którzy muszą wyrazić zgodę na ustawienie kamer na poboczu drogi. - Do tej pory nie słyszeliśmy o tym pomyśle - mówi Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiej GDDKiA. - Jeżeli jednak ktoś uzasadni nam celowość tej koncepcji, to się do niej ustosunkujemy. Dopuszczamy możliwość ustawienia kamer.

- Pożyjemy, zobaczymy - mówi Marcin Barnaś, zakopiański taksówkarz. - Pomysł z kamerami nie jest zły, bo z tymi korkami naprawdę trzeba coś zrobić. Boję się jednak, że na jego realizację rzeczywiście zabraknie pieniędzy. Dlatego sam mam inny pomysł. Zamiast kamer, wystarczą nowe drogowskazy. Jeśli w centrum miasta pojawi się dużo informacji, dzięki którym turyści dowiedzą się, że do Bukowiny można jechać przez Murzasichle, a wówczas omija się skrzyżowanie w Poroninie, to będą tę drogę wybierać. Wtedy ruch się rozłoży na kilka tras i korków nie będzie.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olaf z lublina
kiedy w końcu redaktorzy GK przestana wypytywac kogo sie tylko da co myśla o idiotycznym pomyśle za kazdym razem jak ktos taki poda???? kamery na zakopiankce to ja mam jak wpisze "kamera zakopianka" w wyszukiwarce. A co mnie obchodzi zdanie pana B. który i tak narzekac będzie czy pani jakiejś tam z GDDki cos tam? Szkoda ze nie zadzwonili do media marcostam zeby podali ceny kamer
J
Janek
to rzeczywiście może takie pomysły do fiakrów pod Giewontem wygadywać, ale dlaczego redaktor dał się nabrać na takie bzdety?
r
radny
Panie mateusiak. gdzie zniknął pański wybitny tekst o radnym z Nowego Targu Andrzej Rajskim, podobno dostał Pan ultimatum, że albo go pan ściągniesz z internetu, albo pójdziesz do sądu za brednie któreś pan wypisał??
K
Konrad
Przebudowa drogi do dwupasmowej nie będzie możliwa i nie jest konieczna. Nie potrzeba z Zakopanego robić wielkiego parkingu drodzy rodacy. Nowoczesny transport zbiorowy oraz kilka rozwiązań dla bezpieczeństwa ruchu na tej trasie (jak zaproponował Janek) można za mniejsze pieniądze szybko zrealizować, ale do tego trzeba myślenia odmiennego niż tylko głową na 4-ech kółkach. Niestety takie myślenie w Polsce jest powszechne i prestiżowo jest pochwalić się drogą szybkiego ruchu przed ludem i Europą. Tylko, że Europa już wycofuje się z terroryzmy samochodowego i zaczyna inwestować w alternatywne rozwiązania. Byliśmy zaściankiem, a teraz za fundusze z Europy będziemy nim nadal...
S
Stefan
Korki na zakopiance mogą zostać zlikwidowane TYLKO I WYŁĄCZNIE przez przebudowę tej drogi (czytaj : wybudowanie trasy dwujezdniowej).Wszystkie inne propozycje tzn. instalowanie kamer, ustawianie policjantów kierujących ruchem nie załatwią sprawy. Na przebudowę drogi wymagana jest zgoda górali mających tam swoje działki. Zgody tej jednak nigdy nie będzie. Znając upór (na zasadzie nie, bo nie) i zachłanność moich ziomków wiem o tym bardzo dobrze.
J
Janek
kamery + wysyłanie patrolu nie pomoże. Dlaczego? - patrol dojedzie zbyt późno lub nie dojedzie bo korek. Ręcznie nie rozładuje się korka przy tekiej przepustowości skrzyżowania połączonego z przejazdem kolejowym. Jedynie apel do właścicieli działek w Poroninie i środki na nowoczesną przebudowę tzn. ruch pod przejazdem oraz bezkolizyjne lewoskręty (czyli w prawo pod lub nad...) rozładują korki. Dwupasmowy ruch nigdy nie powstanie do Zakopanego, ale mniejszym kosztem trzeba wybudować pasy do wyprzedzania zwłaszcza na podjazdach i to zupełnie wystarczy. Dwupasmówka potrzebna jest natomiast od Rabki do granicy i to bardzo pilnie.
M
Marek
Na zakopiance należy dobudować trzeci pas ruchu, który byłby uruchamiany przy pomocy sygnalizacji albo w stronę Zakopanego, albo w stronę Nowego Targu. To rozwiązanie stosowane jest na całym świecie, gdy natężenie ruchu jest zmienne w zależności od pory dnia. Poszerzenie nie wymaga wiele terenu, korzyści są ogromne i myślę, że górale, właściciele działek zgodziliby się na nie.
M
Marek
Do KTM:
Reprezentujesz niestety "zerowy" poziom kultury. Szkoda, że tacy ludzie są między nami !!!!!
Pomysł radnego nie odnosi się oczywiście do inwestycji (rozbudowy) zakopianki. Ta oczywiście jest niezbędna, włączając to wszelakie węzły komunikacyjne. Ale kiedy ona będzie ???? Nie wiadomo. Może za 100 lat. Lecz do czasu wykonania tej inwestycji, czy Ci się to podoba czy nie -korki są i są wielkimi utrudnieniem dla mieszkańców podhala i turystów.
Q
Q
Panie Radny rozmawiaj z FOP tam się wykaż elokwencją .
K
KTM
Panie radny - walnij się porządnie w ten pusty łeb! Co ty chłopie bierzesz? Zabłysnąłeś jak pojedynczy halogen w buszu! W Poroninie należy zbudować współczesny węzeł komunikacyjny, obejmujący również zjazd do Suchego. Tutaj wykaż swoją siłę przebicia i przekonaj mieszkańców Poronina blokujących wszystkie projekty, aby zrozumieli, ze takiej wiochy dalej być nie może! I nie pajacuj w miejscu publicznym z tym przestarzałym komputerkiem.
L
LOpek
I juz jakieś rozwiązanie, Są tam światła które również blokują, a wystarczy przekopać tunel i sprawa rozwiązana. Zrobiono tak w Oświęcimiu przy wylocie na Kraków, Jak miał przyjechać Papież zrobiono tunel w przeciągu 1/2 roku. Dało się .
J
Jacek
Uważam, że pomysł jest ciekawy i wart tego aby zastanowić się na nim. Oczywiście do czasu wybudowania nowej zakopianki.
Policja jest po to aby ludziom służyć i pomagać a nie mandaty i statystyki.
Jak jest za mało policjantów to przyjąć więcej.
A możliwość obserwowania online natężenia ruchu dla turystów uważam za rewelacyjne
J
Jacek
A moim zdaniem pomysł jest ciekawy i wart rozważenia.
Domyślam się, że był by ten pomysł realizowany do czasu wybudowania nowej zakopianki. Ale kiedy to będzie??? Za 10 może za 20 lat??
A policja łaski nie robi. Jest po to aby ludziom służyła i im w trudnych sytuacjach pomagała. A nie tylko mandaty,statystyka. Jak jest za mało policjantów to niech zatrudnią. Wszyscy wiemy, że ilość etatów dostępnych w Powiatowej policji w porównaniu do ilości np. turystów którzy przyjeżdżają na Podhale jest za mała. Ale to jest już sprawa komendanta który powinien zadbać o bezpieczeństwo. Jak są duże imprezy to pomysł jest realizowany. Policjanci pomagają właśnie w ten sposób.
N
NT
Ciekawe skad zabrac tylu policjantow, A na zdarzenia kto bedzie jezdzil? a tak nawiasem to co z tego ze rozladuja Poronin skoro i tak wszyscy sie pchaja w Zakopane wiec korek powstanie gdzies dalej o samym Zakopanem juz nie wspominajac, Trzeba pamietac o tym ze dla wielu jest to miasto docelowe a niestety ma tez swoja pojemnosc. Wiec chocby radny postawil na kazdym skrzyzowaniu policjanta na wiele sie to nie zda. Gdyby udalo mu sie przeforsowac taki pomysl to smiem tweirdzic ze sprawdziloby sie powiedzenie "Plan byl dobry... a wyszlo jak zawsze"
p
pempek
To skrzyżowanie mogło być już dawno przebudowane, miejscowi protestowali. Krótka pamięć plujących jadem na tzw. władzę? Dodam - pieniądze na modernizację zakopianki jeszcze są zabezpieczone. A Pan radny może tak pogada z góralami, co bez pozwolenia stawiają dom w Białym Dunajcu na pasie drogowym blokując budowę nowego mostu?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska