Spis treści
Naukę w Australii cechuje życiowe podejście do edukacji
System edukacji bywa chwalony za rozwiązania promujące integrację, działalność społeczną, aktywność fizyczną. W statystykach międzynarodowych australijskie placówki publiczne nie wyróżniają się szczególnie. Jednak to, co doceniają rodzice, zwłaszcza w szkole podstawowej, to nacisk na rozwijanie umiejętności przydatnych w życiu.
Rozwijanie umiejętności, takich jak praca w grupach, zachęcanie do czytania, uczenie matematyki na praktycznych przykładach.
Dagmara Hicks, Polska od lat mieszkająca w Australii i autorka bloga calareszta.pl wspomina, że na nic przydały jej się całki, których uczyła się w polskiej szkole. Za to jej mąż z australijskiej szkoły wyniósł podstawy inwestowania na giełdzie. To świetny przykład tego, jak integrować naukę z codziennym życiem.
Inne warte uwagi podpatrzenia w australijskiej szkole kwestie to rola rodzica w edukacji dziecka. Komunikacja opiekunów ze szkołą, a szczególnie z wychowawcą nie jest tutaj tak schematyczna, jak w Polsce, czyli ograniczona do wywiadówek kilka razy do roku lub do wymiany formalnych wiadomości na e-dzienniku.
Rodzic jest wręcz zachęcany do towarzyszenia dzieciom w nauce i życiu szkolnym. W młodszych klasach rodzice mogą uczestniczyć w lekcjach w formie pomocy nauczyciela. Codziennie przed rozpoczęciem zajęć jest też możliwość swobodnej rozmowy z nauczycielem.
System edukacji obowiązkowy do 16. roku życia
Edukacja w całej Australii jest obowiązkowa w wieku od sześciu lat do ukończenia lat szesnastu. Chociaż dzieci, podobnie, jak w np. w Irlandii oraz wielu innych krajach, rozpoczynają przygodę z edukacją już nawet jako czterolatki i pięciolatki. Chodzą wtedy do kindergarden, które jest prowadzone przez szkołę.
Edukacja szkolna trwa około 13 lat i dzieli się na:
- Szkołę podstawową – trwa 6-7 lat
- Szkołę średnią pierwszego stopnia (odpowiednik naszego dawniejszego gimnazjum) – 3-4 lata,
- Szkołę średnią drugiego stopnia (senior), czyli odpowiednik liceum – 2 lata.
Mniej więcej w 10. roku edukacji, pod koniec secondary school, która jest u nich odpowiednikiem naszego dawnego gimnazjum, uczniowie mogą wziąć rok przerwy na tzw. przygotowanie zawodowe i praktyki.
Program nauczania podobny we wszystkich sześciu stanach Australii
Jak czytamy na stronie departamentu edukacji Australii, podstawa programowa w szkole podstawowej obejmuje następujące przedmioty:
- język angielski,
- matematyka,
- nauki ścisłe,
- nauki humanistyczne i społeczne,
- zdrowie i wychowanie fizyczne,
- języki,
- technologie i sztuka.
A także 7 ogólnych zdolności:
- umiejętność czytania i pisania,
- umiejętność liczenia,
- umiejętność korzystania z technologii cyfrowych,
- krytyczne i kreatywne myślenie,
- zdolności osobiste i społeczne,
- zrozumienie międzykulturowe i zrozumienie etyczne.
W edukacji wyróżnione są także trzy priorytety międzyprogramowe: zrównoważony rozwój, zaangażowanie Azji i Australii w Azję oraz historie i kultury Aborygenów i wyspiarzy w Cieśninie Torresa.
Podstawa programowa w szkołach średnich obejmuje:
- matematykę,
- nauki ścisłe,
- historię,
- języki obce,
- geografię,
- sztukę,
- zdrowie i wychowanie fizyczne,
- technologie informacyjne i komunikacyjne,
- wiedzę o społeczeństwie i obywatelstwo,
- ekonomię i biznes.
Po ukończeniu ostatnich dwóch klas edukacji obowiązkowej uczniowie zdają egzamin z ukończenia szkoły średniej.
Rok szkolny w Australii. Więcej wolnego niż w Polsce?
Rok szkolny w Australii dzieli się na cztery semestry po 10 tygodni. A przerwa wakacyjna wypada w okolicach świąt Bożego Narodzenia i trwa 6 tygodni. Uczniowie rozpoczynają szkołę krótko po Nowym Roku, w styczniu. Zakończenie roku szkolnego wypada natomiast w grudniu i zbiega się z przerwą świąteczną.
W australijskiej palcówce każdy dzień ma podobny rozkład. Nie spotkamy się tam z planami lekcji na dwie zmiany. Dzieci rozpoczynają nauką około 8.30-9.00 i kończą około 15 we wszystkich szkołach. Odpowiednik naszej świetlicy funkcjonuje do godzin popołudniowych tj. około 17 lub 18, w zależności od szkoły.
Najdłuższa przerwa jest na koniec roku, kiedy także kończy się dany rok szkolny. Jednak uczniowie mają także 3 inne przerwy, które trwają ok. 10-14 dni i nieznacznie różnią się terminami w zależności od stanu.
13 ciekawostek o edukacji na świecie. Od drzemek po zakaz słodyczy
