Prawie co trzeci Polak myśli o zmianie kierunku kariery zawodowej – wynika z badania firmy WEBCON, która opracowała ranking „TOP10 zawodów z przyszłością”.
Jak się okazuje, osoby które zamierzają się przebranżowić, widzą swoją przyszłość najczęściej w fachu programisty – 11 proc. ankietowanych.
Na kolejnych miejscach najbardziej perspektywicznych zawodów po zmianie pracy znalazły się: logistyk, specjalista energetyki odnawialnej, influencer, fizjoterapeuta, specjalista cyberbezpieczeństwa, dietetyk, analityk danych (big data), inżynier automatyki i robotyki oraz doradca finansów osobistych.
– Obserwujemy coraz większą odwagę Polaków w kwestii przebranżowienia, a nasze badanie to potwierdza. Sami zauważamy duże zainteresowanie naszymi programami stażowymi oraz naszą ofertą doszkalającą, WEBCON Academy, w ramach której przygotowujemy do pracy przyszłych specjalistów chcących budować aplikacje w technologii low-code – mówi Joanna Banachowicz, Head of Marketing w firmie WEBCON.
Kuszą zarobki, możliwość pracy zdalnej i stabilność zatrudnienia
Jak wynika z badania WEBCON, ponad połowa ankietowanych uważa, że największym plusem pracy programisty są wysokie zarobki (55 proc.).
Kolejnym wysoko ocenianym atutem jest możliwość pracy zdalnej (46 proc.). Podium zamyka stabilność zatrudnienia i popyt na pracę (38 proc.).
Polacy doceniają także pracę w perspektywicznej branży (20 proc.), ex aequo możliwość dokształcenia się oraz pracy zadaniowej (po 17 proc.), pracę w międzynarodowym środowisku (12 proc.), liczne benefity pozapłacowe, pracę dla renomowanych klientów (po 9 proc.) oraz pracę w dobrze położonym, nowoczesnym biurowcu (6 proc.).
Co programiści robią po pracy?
Z kolei w badaniu przeprowadzonym przez portal z ogłoszeniami z branży IT - No Fluff Jobs, zapytano programistów i programistki z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy, o to, czym zajmują się po godzinach i jak spędzają wolny czas.
Oglądanie filmów i seriali znalazło się na pierwszym miejscu – 65 proc. badanych wskazało taką aktywność.
Jednak programiści, wbrew utartym przekonaniom, nie spędzają czasu jedynie przed ekranem komputera czy monitora. 57 proc. ankietowanych wskazało, że uprawia sport, 56proc. spędza czas z przyjaciółmi i rodziną, a 39 proc. czas poza pracą poświęca na samorozwój.
Jednocześnie 54 proc. wskazało, że wolne chwile poświęca na przeglądanie telefonu, a 53 proc. – granie w gry na komputerze lub telefonie.
Co ciekawe, blisko 40 proc. ankietowanych chciałoby wyjeżdżać na workation (łączenie pracy z wakacjami), jednak nie mają takiej możliwości.
Na co programiści wydają pieniądze?
Na pytanie na co najczęściej wydają zarobione pieniądze, 69 proc. ankietowanych odpowiedziało, że inwestuje je w siebie.
Z kolei 56 proc. oszczędza zarobione środki, a 39 proc. lokuje w nieruchomościach. Co trzeci ankietowany gra na giełdzie, a 15 proc. zajmuje się kryptowalutami.
15 proc. ankietowanych odpowiedziało, że inwestuje w pomaganie innym, wspomagając organizacje charytatywne, czy lokalne inicjatywy.
Co trzeci badany nie posiada samochodu, a po mieście porusza się na piechotę. Aż 33 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie posiada samochodu, a 62 proc. powiedziało, że po mieście najchętniej porusza się na piechotę. Ponad połowa (52 proc.) wybiera transport publiczny, 33 proc. wsiada na rower, a 7 proc. na hulajnogę. Taksówkami jeździ 9 proc. badanych, a 53 proc. samochodem.
