https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Jaśkowice. Na plebanii zamontowano czujnik jakości powietrza. Skawiński Alarm Smogowy po mszach informował o zanieczyszczeniu

Barbara Ciryt
Fot. Skawiński Alarm Smogowy
W Jaśkowicach został zamontowany czujnik jakości powietrza. Pomógł w tym Krakowski Alarm Smogowy. To jedno z bardzo niewielu miejsc w gminie Skawina, gdzie mierzy się obecnie powietrze. W innych gminach powiatu krakowskiego jest po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt czujników. Zielonki zamontowały czujniki jako pierwsze i mają ich ponad 40 w całej gminie.

W gminie Skawina na stałe stoi stacja pomiaru powietrza. Ale w podmiejskich wioskach juz takiego komfortu badania powietrza nie ma. Niedawno czujnik zamontowano w Woli Radziszowskiej, ale tylko czasowo i już został zdemontowany. Teraz zamontowano czujnik w Jaśkowicach.

- Czujnik udało się zamieścić na plebanii kościoła w Jaśkowicach, dzięki godnej naśladowania trosce księdza proboszcza. Już pierwsza doba pomiarów pokazała, że powietrze w tej liczącej około tysiąc osób wsi, jest gorsze nawet niż w Krakowie czy Skawinie, wskutek emisji zanieczyszczeń z przydomowych palenisk - informuje Skawiński Alarm Smogowy.

Przedstawiciele tego ruchu społecznego pojechali do Jaśkowic i po mszach niedzielnych informowali wiernych o dużym zanieczyszczeniu powietrza, które jest udziałem mieszkańców tej gminy.

W Skawinie punktów badania powietrza jest wyjątkowo mało w porównaniu z wieloma innymi gminami powiatu krakowskiego. A smog w tej gminie bywał rekordowy. Aktywiści z SAS podkreślają, że powietrze w gminie Skawina w sezonie grzewczym należy do najgorszych w całej Unii Europejskiej.

Podczas rozmów z mieszkańcami Jaśkowic mówili także o skawińskim programie walki ze smogiem i programie wymiany przestarzałych pieców, na który co rok, od roku 2018, władze gminy zdecydowały się przeznaczyć 1,5 mln ze środków własnych.

WIDEO: Ze smogiem można walczyć. Oczyszczacze powietrza mogą usunąć do 99,97 proc. zanieczyszczeń
Autor: Agencja TVN, x-news

dziennikpolski24.pl

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dziad od obrazu
Zanim jeden z drugim wymieni kocioł, mógłby dawno palić bez takiego syfu, ale skoro to wam nie pasuje, to z całego serca życzę: niech wam sąsiad prosto w okna nap***la dymem aż zzieleniejecie skoro tak bardzo to lubicie.
w
what?
Dajcie spokój z tym paleniem od góry, które tylko zamydla...
wymieńcie te piece na mniej pyłowe (wyższej klasy) i zacznijcie używać lepszego paliwa, a nie tego syfu jakim jest muł, flot czy mokre drewno..
g
gość
To całe palenie od góry jest jak szklanka zimenj wody po seksie bez zabezpieczenia, za późno i nie tedy droga.
nie od dziś wiadomo, że jak co niektóry sąsiad odpali w piecu, to cała okolica siwa
jeden komin, a dymi jak fabryka
nauczcie się ludzie palić od góry - jest czyściej i oszczędniej
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska