https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2025 z wielkim rozmachem. Wraca światełko do nieba

Jolanta Białek
Już w ten weekend na ulicach Krakowa znów pojawią się wolontariusze WOŚP.
Już w ten weekend na ulicach Krakowa znów pojawią się wolontariusze WOŚP.
Ponad 2200 wolontariuszy, ok. 50 różnorodnych wydarzeń, tysiące licytacji - to niektóre statystki dotyczące krakowskiego 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę 26 stycznia fundusze na rzecz małych pacjentów oddziałów onkologii i hematologii gromadzone będą w całym mieście, w różnych formach: od ulicznych kwest, poprzez opłaty za udział w atrakcjach, po aukcje. Hasło tegorocznej zbiórki prowadzonej przez fundację Jurka Owsika brzmi - „WOŚP mamy we krwi”, a pod Wawelem także: „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”.

Spis treści

Z pieniędzy zebranych podczas dotychczasowych finałów WOŚP do szpitali i placówek medycznych w Krakowie trafił już sprzęt o łącznej wartości ponad 70 mln zł. Wiadomo, że w ramach 33. edycji zbiórki, w Krakowie zostanie doposażona przede wszystkim Klinika Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

W krakowskich szpitalach pracuje już „orkiestrowy” sprzęt za ponad 70 mln zł

Jak mówił podczas wtorkowej (21 stycznia) konferencji prasowej UMK poświęconej zbliżającemu się finałowi WOŚP prof. Szymon Skoczeń, koordynator Pionu Niezabiegowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, placówka ta przekazała już do „Wielkiej Orkiestry” WOŚP listę sprzętu, który jest jej potrzebny. A wpisanie każdego urządzenia do tego wykazu poprzedziła całościowa analiza m.in. ekonomiczna, mająca sprawdzić czy dany sprzęt – zawsze drogi - jest faktycznie klinice niezbędny „i nie będzie stał bezużyteczny”.

- W Polsce każdego roku rozpoznaje się więcej niż 1200 nowych zachorowań dzieci na nowotwory. Dwa razy tyle pacjentów podejmuje kontynuację leczenia. Dzisiaj można wyleczyć więcej niż 80 proc. dzieci z chorobą nowotworową, ale skuteczne leczenie jest bardzo kosztowne. W onkologii nie może być półśrodków. Pozyskiwane fundusze z budżetu nie zawsze są wystarczające, dlatego jest potrzeba organizowania akcji charytatywnych – zaznaczyła z kolei prof. Walentyna Balwierz, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Czytaj także

Podkreśliła ona także, że leczenie przeciwnowotworowe to nie tylko podawanie leków, ale również m.in. kosztowne diagnostyka oraz tzw. terapia wspomagająca, a leczenie dziecka z chorobą onkologiczną porównała do "wielkiej orkiestry", która potrzebuje wielu instrumentów, muzyków i dyrygenta. – A my nie możemy dopuścić, aby czegokolwiek brakowało. Ponadto w terapii przeciwnowotworowej chodzi o to, by nie tylko wyleczyć, ale także zapobiegać powikłaniom i umożliwić powrót do zwyczajnego życia – powiedziała prof. Walentyna Balwierz.

Podczas 33. Finału WOŚP będzie w Krakowie osiem sztabów i ponad 2200 wolontariuszy. Wśród kwestujących nie zabraknie prezydenta Krakowa
Podczas 33. Finału WOŚP będzie w Krakowie osiem sztabów i ponad 2200 wolontariuszy. Wśród kwestujących nie zabraknie prezydenta Krakowa
Jolanta Białek

Tysiące wolontariuszy, setki atrakcji. Prezydent udzieli ślubu w zmian za wsparcie WOŚP

Podczas WOŚP 2025 w Krakowie pracować będzie osiem sztabów, w tym – czwarty rok z rzędu - w Urzędzie Miasta Krakowa, przy Placu Wszystkich Świętych. Wolontariuszy – łącznie ponad 2200 – można będzie spotkać w całym mieście.

- Kraków, jak długi i szeroki - będzie kwestował, z mottem „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”, które jest jednym z naszych haseł przewodnich WOŚP już od kilku lat. Będzie około 50 różnorodnych wydarzeń, od koncertów, poprzez imprezę motoryzacyjną przy M1 i Bieg Wielkich Serc na Bulwarach Wiślanych, po imprezę taneczną w Tauron Arenie. Na ulice wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje, w których prowadzona będzie zbiórka na rzecz WOŚP. Będzie ogrom aukcji – rzeczy niebanalnych, przekazywanych od serca, które potem tworzą coś dobrego: pieniądze na sprzęt dla krakowskich szpitali – mówił podczas wtorkowej konferencji Piotr Błoński ze sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa.

Krakowskie licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry można w tym roku liczyć w tysiącach. Tylko w sztabie przy UMK przygotowano ponad 300 aukcji.

Przykładowo prezydent Aleksander Miszalski w zamian za wsparcie 33 finału - udzieli ślubu w terminie uzgodnionym przez zwycięzcę aukcji. Szef Krakowa przekazał na licytację również neon ze swojej kampanii wyborczej oraz piłkę treningową Euro 2024, która w filmiku przy promocji Euro rozbijała symbolicznie okno w magistracie. Można także wygrać możliwość wypicia kawy i zjedzenia pączka z prezydentem, w krakowskim magistracie, w tłusty czwartek.

Czytaj także

- WOŚP zagra w Krakowie z wielką pompą, po to by pomagać. Wraca „Światełko do nieba” o godz. 20 na Rynku Głównym. Wprawdzie nie udało się jeszcze zorganizować koncertu czy wydarzenia muzycznego na Rynku, ale mam nadzieje, że to powróci w przyszłym roku, gdy będzie więcej czasu na przygotowanie finału WOŚP i więcej pieniędzy w budżecie – powiedział podczas spotkania prezydent Krakowa.

Dziesięć największych atrakcji 33. Finału WOŚP w Krakowie

  • 12 Bieg Wielkich Serc - godz. 12, start na Bulwarze Kurlandzkim przy moście Kotlarskim (od strony Galerii Kazimierz)

  • Miasteczko Orkiestrowe na Rynku Głównym i Małym Rynku - od godz. 10, m.in.: pokazy ratownicze i militarne, szkolenia z pierwszej pomocy, akcja "Radcy prawni dla WOŚP"

  • kiermasz, rekonstrukcje historyczne, pokazy policyjne i strażackie - w godz. 11-18 przy Nowohuckim Centrum Kultury

  • koncert Orkiestry Reprezentacyjnej AGH oraz maraton zumby - w godz. 15-20 w Tauron Arenie

  • ZŁOMBOL- pokazy motoryzacyjne (samochody z okresu PRL) - od godz. 10 na Małym Rynku

  • MotoOrkiestra KRAKÓW 2025 - wśród atrakcji m.in.: przejażdżki drift, dally, quady, motocykle, traktory. Pokazy na żywo, trampoliny JumpUp Event, trial rowerowy. Muzyka oraz licytacje atrakcyjnych fantów ze sceny. Wystawa samochodów ze świata motorsportu, PRL oraz amerykańskich - od godz. 10 przy Centrum Handlowym M1

  • 33. Finał WOŚP z grupą krakowskich Golden Retrieverów oraz Bassety spacerują dla WOŚP - godz. 12, Rynek Główny

  • Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich dla WOŚP - zwiedzanie Krakowa z przewodnikami: Spacer – Niespodzianka (godz. 9, Plac Matejki), Dwa oblicza Kazimierza (godz. 12, Plac Wolnica), Droga Królewska (godz. 13, Plac Matejki, obok Good Lood), Muzeum AK (godz. 15, Muzeum AK, ul. Wita Stwosza 12), Podgórze małe i duże (godz. 12.30; środek Rynku Podgórskiego), Krakowskie kawiarnie (godz. 14, lwy przy Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym), Tropem krakowskich masonów (godz. 19, Krzyż Sukiennic), Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie (godz. 13.30, Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21)

  • Huta Metalu dla WOŚP w Drukarni - koncerty zespołów: Inside, Eclectic Guitars, Dream off, Phantomime, Zespół WOŚP!, Out of the blues, godz. 16, Klub Drukarnia (ul. Nadwiślańska 1)

  • Światełko do nieba - godz. 20, na Rynku Głównym oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska