Koniec lata. Gdzie migrują ptaki?
Niektóre z ptaków już odleciały, są to m.in. bociany, kukułki, jaskółki i jerzyki. We wrześniu kolejne gatunki ruszą na wędrówkę. Przemierzą setki, a niekiedy tysiące kilometrów, aby wrócić do nas po zimie. Żurawie i wilgi udadzą się do ciepłych krajów, a słowiki, skowronki lub drozdy wybiorą tereny Europy Zachodniej. Lada moment na południe kontynentu ruszą zaś kormorany.
Wiele z ptaków opuszcza Polskę nie względu na mroźną zimę, ale z braku pożywienia. Gdy na zewnątrz jest dość ciepło, niektóre okazy próbują przezimować na swoim terenie.
- Gdy w Polsce zaczyna brakować owadów i gryzoni dla bocianów, jak i owadów błonkoskrzydłych dla trzmielojadów, to ptaki muszą migrować na tereny, gdzie w danym momencie ten pokarm jest w sporych ilościach – dowiadujemy się w Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”.
One nie odleciały. Te ptaki spotkasz jesienią i zimą w Polsce
Część ptaków to nasze rodzime okazy, a część to przybysze, którzy przywędrowali z innych terenów do Polski na przezimowanie w cieplejszych warunkach. Jesienny lub zimowy spacer może być więc doskonałą okazją do obserwacji. Chłodne temperatury nie są straszne:
- wróblom,
- kosom,
- rudzikom,
- kowalikom,
- szczygłom,
- srokom,
- gołębiom,
- wronom,
- sójkom,
- kawkom,
- gawronom,
- gilom.
Na zimowanie w naszym kraju co roku kuszą się także m.in.:
- sikorki,
- kwiczoły,
- dzięcioły czarne,
- zimorodki,
- jemiołuszki.
Jak pomóc ptakom przetrwać chłodną jesień i mroźną zimę?
O ile jesienią ptaki potrafią znaleźć pożywienie, tak pomoc człowieka niezbędna jest zimą. Wtedy pod warstwami śniegu ciężko o ziarna lub owoce. Lasy Państwowe informują, że w karmnikach powinny się wtedy znaleźć m.in. drobne ziarna zbóż, orzechy i niesolona słonina. W ramach możliwości można wystawić też poidełka.
Zobacz galerię pięknych ptaków, które spotkasz w kraju w najbliższych miesiącach:
Źródło: ptakipolski.pl
