Jesiotry z Jeziora Mucharskiego zasilą polskie rzeki?
W ośrodku zarybieniowym nad Jeziorem Mucharskim hodowane są gatunki ryb, przeznaczone do zarybiania. Wśród nich są między innymi: pstrągi, szczupaki, sandacze, lipienie a także jesiotry ostronose, które zostały sprowadzone z kanadyjskiej rzeki świętego Jana.
Jesiotry ostronose to wyjątkowo duże ryby rzeczne, które żyją około 35 lat. Gatunek ten został uznany za wymarły na całym obszarze państw zlewni Bałtyku. Ostatniego przedstawiciela tego gatunku złowiono w 1965 roku w Wiśle pod Chełmnem.

Istnieje jednak plan, przywrócenia jesiotra ostronosego.
- Projekt przywrócenia jesiotra bałtyckiego jest działaniem czasochłonnym, co jest ściśle powiązane z biologią gatunku. Jesiotry bałtyckie w hodowli dojrzewają dopiero w wieku 14-16 lat. Niestety, aż tyle czasu trzeba czekać, aż hodowlane osobniki uda się rozmnożyć – podkreślają przedstawiciele PGW Wody Polskie.
Gospodarstwo rybackie w Świnnej Porębie, które realizuje projekt przywrócenia gatunku powstało w 2014 roku i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju.
- Odtwarzanie bioróżnorodności wód jest jednym z kluczowych działań, które realizują Wody Polskie. Gospodarstwo rybackie w Świnnej Porębie to tego doskonały przykład – podsumowują przedstawiciele PGW Wody Polskie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
