Nowy dyrektor małopolskiego oddziału ARiMR mimo, że pracował w urzędzie to rolnictwo zna nie tylko ze względu na wykształcenie i kontakty z uczelniami, ale także z własnego doświadczenia. Prowadzi z żoną gospodarstwo, a ponadto jest delegatem Małopolskiej Izby Rolniczej od 2015 r. Od pierwszych dni oprócz administracyjnej i formalnej pracy zabiera się za rozwiązywanie problemów rolników.
Pierwsze plany dyrektora
- Jednym z pierwszych zadań, które trzeba realizować jest jak najszybsze uruchomienie wsparcia finansowego dla rolników, płatności obszarowych i innych. A w perspektywie zaproponować rozwiązania systemowe, żeby unikać zatorów związanych z wypłatami. Poza tym chciałbym poprawić jakość pracy doradców, którzy zajmują się pomocą rolnikom w obsłudze wniosków o płatności, obsłudze programów wsparcia - mówi Michał Chwastek, nowy dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Podstawowym celem tych działań jest pomoc rolnikom, ułatwienie im dopełniania formalności związanych z codziennym prowadzeniem gospodarstw. Nowy dyrektor w ramach poprawy jakości pracy doradców myśli także o organizowaniu szkoleń dla osób, które wspierają rolników i to zarówno doradców państwowych, jak tych z firm prywatnych. W tym celu Agencja już kontaktuje się z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, który także chce podejmować działania w kierunku szkolenia doradców i organizowania dla nich konkretnych form dokształcenia.
Podstawowe bolączki rolników
Wśród najbardziej problemowych sytuacji dla rolników dyrektor Chwastek wymienia trudności związane ze stabilizacją ekonomiczną i równowagą między kosztami produkcji a cenami, po których rolnicy mogą sprzedawać swoje plony. Kolejną sprawą są zmiany w systemie płatności i skomplikowane procedury administracyjne oraz problem z wyłączeniem z produkcji części upraw, którym rolnicy się sprzeciwiają.
Praca i wykształcenia szefa ARIMR
Michał Chwastek ma 48 lat. Przed laty pracę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczynał w biurze obsługi wniosków. Od 2006 roku przez 17 lat był wiceburmistrzem Słomnik. Jest współautorem publikacji naukowych, opracowań, studiów wykonalności, planów odnowy oraz programu rewitalizacji.
- Ukończył studia wyższe na Akademii Rolniczej w Krakowie, Wydział Techniki i Energetyki Rolnictwa, specjalizacja Techniczna Infrastruktura Wsi.
- Aktualnie jest w trakcie realizacji pracy doktorskiej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
- Studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie „Doradztwo Podatkowe”, Wydział Finansów, Katedra Prawa.
- Ponadto zrobił kurs zawodowy – „Modułowe Nauczanie Rachunkowości”, uprawnienia samodzielnego księgowego wydane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce;
- Studia podyplomowe ukończył także w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatyczna w Warszawie, Wydział Ekonomiki i Integracji Europejskiej, „Audyt wewnętrzny sektora finansów publicznych”.
- Studia podyplomowe „Wiedzy o Unii Europejskiej Agro-Unia” na Akademii Rolniczej w Krakowie.
- Uprawnienia dodatkowe - audytor wewnętrzny w sektorze finansów publicznych – zdany egzamin państwowy; uprawnienia wydane przez Ministra Finansów.
- Jest członkiem i wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz delegatem Małopolskiej Izby Rolniczej.
Woda w rzekach opada. Alarmy odwołane, ale strażacy kontrolu...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców
