Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Mucharskie. Osuwiska już nie będą tak groźne? [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Zakończono stabilizację osuwisk nad nowym jeziorem
Zakończono stabilizację osuwisk nad nowym jeziorem Wody Polskie
Zakończono prace na osuwiskach nad Jeziorem Mucharskim: w Świnnej Porębie i Ostałowej w powiecie wadowickim. Mieszkańcy bali się, że wraz z ziemią ich domy zsuną się tu do wody.

Wody Polskie zakończyły roboty na osuwiskach w Świnnej Porębie i Ostałowej. Było to jedno z priorytetowych zadań, które zrealizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Osuwiska zagrażały tu stabilności gruntów na terenie stanowiącym brzeg Jeziora Mucharskiego i zostały zarejestrowane przez Państwowy Instytut Geologiczny jako czynne.

W ich ramach, na osuwisku Ostałowa Zagórska i Ostałowa Dąbrowska wykonano palisadę o długości około 490 m, składającą się z pali wbitych w grunt na głębokość od 8,5 do 16,5 m każdy. U podnóża palisady wykonano profilowanie nasypów o wysokości od 3-10 m, które obłożone zostały narzutem kamiennym.

Wypuszczają wodę z Jeziora Mucharskiego. Zobacz jak teraz wy...

W ramach zabezpieczenia osuwiska w Świnnej Porębie wykonano palisady o łącznej długości około 430 m składającą się z pali o długości od 9 do 21 m.

Wody Polskie zapewniają, że wykonanie zabezpieczeń ustabilizuje grunty na stokach i pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół Jeziora Mucharskiego. Dodatkowo, stabilizacja osuwisk wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią.

Mieszkańcy Ostałowej Zagórskiej i Ostałowej Dąbrowskiej, sąsiadujących ze sobą niewielkich przysiółków wioski Dąbrówka (gmina Stryszów) od dawna domagali się stabilizacji osuwiska, które powstało tam po katastrofalnych opadach deszczu w 2010 r.
- Tu w gminie wszędzie są osuwiska, od oczyszczalni ścieków w Stryszowie aż do mostu w Dąbrówce i do Ostałowej Zagórskiej i Dąbrowskiej. Nasze domy też były zagrożone - opowiadają. Mieszkańcy zastanawiali się nawet czy będą wysiedlani, gdy przez blisko dekadę czekali na ich zabezpieczenie.

- Żyć na takiej tykającej bombie się na dłuższą metę po prostu nie dało - przyznaje mężczyzna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska