Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezuita: trzeba mówić o pedofilii duchownych

Józef Augustyn SJ
Na jezuickiej Akademii Ignatianum miała miejsce otwarta sesja poświęcona formacji kapłańskiej i zakonnej, której głównym gościem był Hans Zollner, jezuita, wicerektor ds. akademickich i dziekan Instytutu Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Ojciec Zollner był jednym z organizatorów sympozjum zatytułowanego 'Ku uzdrowieniu i odnowie', które odbyło się w Rzymie w lutym br. i które poświęcone było problemowi pedofilii księży. Był też zaangażowany w rozwiązywanie problemu pedofilii w Niemczech po skandalu, jaki wybuchł w tym kraju w styczniu 2010 roku.

Krakowska sesja poświęcona formacji odbywa się z okazji publikacji przez Wydawnictwo WAM materiałów z rzymskiego sympozjum.

Kilka tygodni temu, w czasie konferencji w klasztorze ojców Bazylianów we Lwowie, miałem możność rozmawiać z Hansem Zollnerem. Na moje pytanie, kiedy wreszcie skończy się to ciągłe mówienie o pedofilii duchownych, ponieważ wszyscy jesteśmy zmęczeni tym tematem, mój rozmówca wyraził opinię, że o tym trzeba mówić i od tego tematu nie uciekniemy.

- Nie uciekniecie także w Polsce - powiedział. - Powinniście więc pytać nie o to, jak uniknąć skandalu, ale jak rozwiązać zaistniałe już przypadki oraz co zrobić, by zapobiec tego rodzaju wypadkom w przyszłości, i to na czas.

Po sympozjum otrzymałem wiele sygnałów, np. z Holandii, Irlandii czy USA, że zmieniło ono atmosferę wokół tego problemu. Wielu mówiło: «Widzimy, że Kościół katolicki jest jedyną instytucją, która coś robi z pedofilią, która jest przecież powszechnym problemem we wszystkich środowiskach i instytucjach wychowawczych»".

Na moją uwagę, że sprawa nie dotyczy więc jedynie środowisk katolickich, ojciec Zollner dodał: "Niedawno na przykład dowiedzieliśmy się, że w szkołach islamskich w Anglii w ubiegłym roku odnotowano około pięciuset przypadków molestowania seksualnego, których ofiarą padły dzieci. Pedofilia to problem nie tylko środowisk religijnych. To problem powszechny. Z tego, co mówią lekarze, około 70 procent przypadków molestowania seksualnego ma miejsce w rodzinie. O tym się nie mówi. Stwierdza się jedynie, że chodzi o przypadki poza strukturami instytucjonalnymi".

- Kościół - mówił ojciec Zollner - powinien odważniej i śmielej zabierać głos w obronie nieletnich wykorzystywanych nie tylko seksualnie, ale na dziesiątki, setki innych sposobów. Nieletni są dzisiaj ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, lekceważy się i zaniedbuje ich podstawowe prawa i potrzeby. Po rozwiązaniu problemu krzywdzenia dzieci przez księży Kościół będzie miał moralne prawo upominać się o sprawiedliwe i godne traktowanie wszystkich dzieci we wszystkich krajach, społeczeństwach i środowiskach.

Autor jest jezuitą, rekolekcjonistą, red. naczelnym "Życia Duchowego", autorem wielu książek o tematyce religijnej.

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska