MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorlickie Strzeleckie Bractwo Kurkowe ma nowego króla. Został nim Stanisław Mucha-Słomski. Uroczysta intronizacja odbyła się na Rynku

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 7 lat
Wiwat król! Wiwat marszałkowie! Wiwat bractwo kurkowe! - wybrzmiało dzisiaj równie mocno jak salwy armatnie na cześć nowego króla kurkowego Stanisława Muchy-Słomskiego, który w bezkrwawym pojedynku na gorlickiej strzelnicy okazał się strzelcem najznakomistszym i przez rok będzie dzierżył królewską władzę w Strzeleckim Bractwie Kurkowym Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Gorlicach. Marszałkami u jego boku zostali Aleksander Wójcik i Grzegorz Dutka.

Gorliczanie byli dzisiaj świadkami ważnego wydarzenia, jakim jest przekazanie insygniów królewskich nowemu władcy Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Uroczystości na gorlickim Rynku zostały wplecione w obchody Konstytucji 3 Maja.

- Tym samym nawiązujemy do wiekowych tradycji polskich i europejskich bractw, które dawniej ćwiczyły mieszczan w obronie swojej małej ojczyzny, a dzisiaj stoją na straży narodowych, patriotycznych i chrześcijańskich tradycji - mówił brat kurkowy Jerzy Wałęga, mistrz ceremonii.

Panujący od 3 maja 2023 roku król Jerzy Gubała zwany „Jerzym Drugim” oddał nowemu władcy swój symbol w postaci srebrnego kura, a dotychczasowi marszałkowie Józef Ziemba i Andrzej Jakliński przekazali swoim następcom symbole władzy w postaci lasek marszałkowskich.

Symbole królewskiej i marszałkowskiej władzy kurkowej z rąk dotychczasowego króla i marszałków, na ręce elektów przekazała Maria Gubała, starosta powiatu gorlickiego. Z kolei tytuł "Wytrwały" nowemu królowi nadał burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach zostało utworzone w 2016 roku. Bracia kurkowi uświetniają swoją obecnością niemal wszystkie uroczystości w naszym mieście. Członkowie stowarzyszenia są rozpoznawani, głównie przez barwne i bogate stroje oraz noszone u boku szable. Każdy przystępując do bractwa ślubował „tradycję i wiarę Ojców naszych bronić i pielęgnować, słabszym i pokrzywdzonym pomagać, historię miasta i ziemi gorlickiej własną działalnością krzewić, popularyzować i wzbogacać”.

Na gorlicką uroczystość intronizacji przyjechali także członkowie innych bractw kurkowych z Krakowa, Ciężkowic i z Tarnowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska