MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś zniszczył Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej. Sprawcy grozi kara grzywny i pozbawienia wolności. Na miejscu jest policja

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
archiwum Czytelnika
Wszystko wskazuje na to, że minionej nocy z 2 na 3 maja ktoś zniszczył Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, stojący przy ulicy Korczaka w Gorlicach. Wandale użyli najpewniej farby w spreju, którą napisali: "Mamy przeszłość, nie mamy przyszłości" całość oznakowali znakiem klepsydry w okręgu. Tym samym znakiem opatrzyli pomnik z każdej strony.

Mieszkańcy osiedla Korczak nie mogli uwierzyć własnym oczom w to, co zobaczyli dzisiejszego poranka. Wszystko wskazuje na to, że minionej nocy z 2 na 3 maja ktoś zniszczył Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, stojący przy ulicy Korczaka w Gorlicach. Wandale użyli najpewniej farby w spreju, którą napisali: "Mamy przeszłość, nie mamy przyszłości" całość oznakowali znakiem klepsydry w okręgu i literami XR. Tym samym znakiem opatrzyli cokół pomnika z każdej strony. Czarną farbą zniszczyli też skrzydła orła, który stanowi centrum budowli.

Takie oznakowanie może wskazywać na związek z dewastacją pomnika przedstawicieli międzynarodowego ruchu aktywistów, którzy buntują się przeciw bierności polityków w walce ze zmianami klimatycznymi. Ich symbol to właśnie klepsydra, a XR jest skrótem od nazwy ruchu - Extinction (wymieranie) Rebellion (bunt, rebelia).

Na miejscu jest już policja. Trwają oględziny miejsca dewastacji, policja zabezpiecza też monitoring, który może pomóc w ustaleniu sprawcy lub sprawców.

- Sprawa będzie prowadzona pod kątem przestępstw z art. 261 i 288 Kodeksu Karnego - powiedział nam Gustaw Janas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji.

Za znieważenie pomnika lub innego miejsca, które ma upamiętniać zdarzenie historyczne lub uczcić osobę oraz jego zniszczenie lub uszkodzenie grozi kara grzywny i pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej powstał w 1995 roku z inicjatywy żołnierza Armii Krajowej i regionalisty Władysława Boczonia. Natomiast projekt jego budowy zrodził się jeszcze w 1948 roku, a potem po okresie zniewolenia powrócono do niego w 1983 roku. Autorem projektu był Krzysztof Filar oraz gorliccy artyści rzeźbiarze - Zdzisław Tohl oraz Janusz Krauze. Według założenia pomnik jest wyrazem czci dla wszystkich żołnierzy z wszystkich formacji wojskowych z okresu II wojny światowej, pochodzących z ziemi gorlickiej: Wojska Polskiego II RP, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Ludowej, Ludowego Wojska Polskiego. Tę ofiarę z życia złożyło 568 żołnierzy. Najwięcej z ZWZ-AK – 231, Wojska Polskiego – 89, Roch-BCh – 49, PSZ – 23, LWP – 12, WRN-PPS, Akcja AB i AL – po 10. Wśród poległych najwięcej było Polaków – 516, Łemków – 43, Żydów – 6.

Według pierwotnej koncepcji głównym elementem miał być orzeł umieszczony na wysokim cokole oraz tablice zawierające nazwiska poległych. Na frontowej ścianie miał być odlany w brązie krzyż Virtuti Militari oraz napis dedykacyjny: „Bohaterom Ziemi Gorlickiej Poległym w Walce o Wolność”. Na niższej płaszczyźnie miała być umieszczona płaskorzeźba padającego żołnierza i napis: „Polsko, kochaliśmy Cię więcej od życia”. Na skutek długoletnich, bo aż 12 letnich prac przygotowawczych i zmieniających się uwarunkowań politycznych zrezygnowano z wykonanych w brązie tablic z nazwiskami.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska